Stoltenberg: Rusya bu savaşı kazanırsa…

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Rusya bu savaşı kazanırsa, sıra diğer komşu ülkelere gelebilir." dedi.
Mevlüt Peker
|
04 Ağustos 2022, Perşembe - 16:32
Stoltenberg: Rusya bu savaşı kazanırsa…

İşçi Partisi tarafından Norveç'te düzenlenen yaz kampında Rusya'nın Ukrayna'daki saldırılarına değinen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Başkan Putin, kendi siyasi hedefleri için askeri güçlerle birlikte masum bir ülkeye ve insanlara saldırdı. Bu durumda NATO'nun iki taslağı var. İlki Ukrayna'ya destek olmak, ikincisi ise, bu savaşın yayılmasını önlemek. Öncelikle, Ukrayna'ya kendi savunmalarını yapmaları için destek sağlamalıyız. Ukrayna halkı, savaş boyunca müthiş bir cesaret örneği gösterdi. Rusya'nın 2014 yılında Kırım'ı işgalinde NATO ve aralarında NATO üyesi olan ABD, Kanada, İngiltere ve Türkiye gibi ülkeler Ukrayna'nın arkasında durmuştur." diye konuştu.

“Sıra diğer komşulara da gelebilir”

Rusya'nın 40 milyon nüfuslu bağımsız bir devlete saldırdığının altını çizen Jens Stoltenberg, "Başkan Putin'in Ukrayna'daki hedeflerine ulaşamaması bizim lehimize olacaktır. İkinci Dünya Savaşı'ndan beri sivillere bu denli bir saldırı ve yıkım görmemiştik. Buna kayıtsız kalamayız. Eğer Rusya bu savaşı kazanırsa, Putin şiddetin işe yaradığını düşünecek. Daha sonra sıra Rusya'nın diğer komşularına gelebilir." dedi.

ABD Senatosu’ndan İsveç ve Finlandiya’ya onay

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelikleri ile ilgili bir gelişmeyi de aktaran Genel Sekreter Stoltenberg, şu bilgiyi verdi:

“Birkaç saat önce ABD Senatosu, katılım protokollerini onayladı. Şu ana kadar müttefiklerimizden 23'ü Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğini onaylamış oldu. NATO tarihindeki en hızlı ilerleyen katılım süreci oldu. Putin, NATO'yu genişleyen ve saldırgan olarak tanımlıyor. Bu bizim asla kabul etmeyeceğimiz bir durum.”

http://www.ankaramasasi.com/haber/1693540/stoltenberg-rusya-bu-savasi-kazanirsa
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.