Tatilin gözdesi villa

Ankara Masası
|
21 Mayıs 2020, Perşembe - 16:20
Tatilin gözdesi villa

Kiralık villa aramaları 4 kat arttı

Yaz aylarının gelmesi ve normalleşme takviminin açıklanmasıyla birlikte ertelenen tatil planları yeniden gündeme gelmeye başladı. Turizm sektörü Ramazan Bayramı sonrası sezonu açmaya hazırlanıyor. Yeni normal dönemde vatandaşlar güvenli ve temassız bir tatil için kiralık villalara yönelirken, internette ‘kiralık villa’ aramaları 4 kat arttı. Uzmanlar ise vatandaşları dolandırıcılıklara karşı uyardı.

Koronavirüs sebebiyle tercihini otelden yana kullanmak istemeyen vatandaşlar daha izole bir tatil için kiralık villa ve tekne seçeneklerine yönelmeye başladı.

Bu yüzden internette ‘kiralık villa’ aramaları son bir ayda 4 kat artış gösterdi.

"İlanlarda 'dezenfekte edilmiştir' ibaresini arayın"
Tatilde Kirala Platformu Kurucusu Ruşen Mat, salgın nedeniyle nisan ayında neredeyse hiç talep almayan kiralık villa ve tekne seçeneklerinin açıklanan normalleşme planıyla talep patlaması yaşadığını söyledi.

Bu yönelimdeki sosyal mesafe ve hijyen kaygısının etkili olduğunu anlatan Mat, "Hızla adım atarak dezenfekte edilmiş villa seçeneklerini devreye aldık. Uzman ekipler tarafından villalarda uygulanan dezenfekte işlemlerinin online ilanlara not olarak eklenmesini sağladık. Tek kullanımlık havlu seçenekleri dahil olmak üzere birçok tedbir üzerinde çalışıyoruz. Mayıs ayıyla birlikte kiralanan tüm villalar yalnızca dezenfekte edilen villa ilanları arasından seçiliyor. Vatandaşın önceliği sağlık." dedi.

"TÜRSAB onaylı olmayan sitelerden rezervasyon yapmayın"

Ruşen Mat, TÜRSAB seyahat acentesi belgesine sahip olmayan internet sitelerindeki sahte ilanlar nedeniyle her yıl on binlerce vatandaşın farklı mağduriyetler yaşadığını da hatırlattı. Ruşen Mat, "Bu süreçte özellikle TÜRSAB onaylarına sahip kurumsal platformlar tercih edilmeli. Emin olmak için gerekirse telefon ile aranıp teyit edilmeli." şeklinde konuştu.

"Alınan hizmet ve fiyat arasında denge gözetin"
Fiyatın birçok noktada güvenli bir tatil için önemli ipuçları taşıdığına değinen Mat şu noktaların altını çizdi: "Ramazan Bayramı sonrası ve yaz aylarında tatil hayali kuran vatandaşlarımızın hayallerinin kabusa dönmemesi için dikkat etmeleri gereken en önemli noktalardan biri: Alınan hizmet ve fiyat arasında mutlaka bir denge aranması. Benzer ilanlara göre yarı yarıya fiyat fark olan seçeneklere her zaman kuşkuyla yaklaşılmalı. Ayrıca kusurlu, eksik ilanlara karşı yüzde 100 para iadesi garantisi veren platformlar kesinlikle tercih edilmeli."

"Eski kullanıcı yorumlarını okuyun, sözleşmeyi es geçmeyin"
Sözleşmesiz yapılan kiralamalara da değinen Ruşen Mat, "Online veya matbu bir sözleşme olmadan kesinlikle adım atmayın. İleride önemli sorunlara sebep olabileceğinden kiralama yapılacak web sitesiyle ile ilgili internette mutlaka bir ön araştırma yapılmalıdır. Eski kullanıcıların site ile ilgili yaptıkları şikayet veya öneriler mutlaka dikkate alınmalı. Satın aldığınız tatil hizmetini mutlaka teyit etmeli, çağrı merkezini aramalısınız. Satın alım yaptığınız firmanın adres ve iletişim bilgilerini de mutlaka ama mutlaka sorgulamalısınız." dedi.

Kaş, Bodrum ve Fethiye ilk 3’te
Kiralık villalara en çok talebin geldiği iller ise İstanbul, Ankara, İzmir olurken ilk 10’da Gaziantep ve Konya gibi Anadolu’dan pek çok şehir de yer alıyor. Kaş, Bodrum, Fethiye, Marmaris ve Kalkan, en gözde tatil bölgeleri olarak öne çıkıyor.

http://www.ankaramasasi.com/haber/17060/tatilin-gozdesi-villa
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.