Berkin Elvan’ın annesinin kolunu kıran polisler tazminat ödeyecek

Anayasa Mahkemesi, Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan'ın 2017 yılında ters kelepçeyle gözaltına alınırken kolunun kırılmasını, 'kötü muamele' yasağının ihlali olarak kabul ederek tazminata hükmetti.
Ersin Küçükbarak
|
20 Eylül 2022, Salı - 10:55
Berkin Elvan’ın annesinin kolunu kıran polisler tazminat ödeyecek


Gülsüm Elvan, açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek vermek için 11 Ağustos 2017 günü Kadıköy’deki Süreyya Operası önünde düzenlenen eyleme katıldı.

Eyleme müdahale eden polis Gülsüm Elvan ve Berkin’in kardeşi Ö.E.’nin de aralarında bulunduğu 16 kişiyi gözaltına aldı. Hastanede yapılan kontrolde Gülsüm Elvan’ın kolunda kırık tespit edildi.

Başsavcılık: “Polisler hakkında kovuşturmaya gerek yok”

Başsavcılık; Gülsüm Elvan’ın uyarıları dikkate almayarak görevli polislere zorluk çıkarıp gözaltına alınmamak için direndiğini, bu nedenle polisin başvurucuya karşı zor kullandığını ve kamera görüntülerinin içeriği konusunda alınan bilirkişi raporunda başvurucunun darbedildiğine ilişkin görüntü bulunmadığını belirterek şüpheli polisler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Tüm itirazları reddedilen Gülsüm Elvan, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.

Elvan, polisin hukuka aykırı müdahalesi nedeniyle kolunun kırıldığını, kolunun kırık olduğu anlaşılmasına rağmen saatlerce elleri arkadan kelepçeli bir şekilde bekletildiğini ve şikayeti hakkında etkili bir soruşturma yürütülmediğini kaydetti.

Anayasa Mahkemesi: “Bilirkişi raporu son derece yetersiz”

Kolun kırık olmasının açık olmasına rağmen soruşturmanın ancak şikayet üzerine başlatıldığının altını çizen Yüksek Mahkeme, bilirkişi raporunun son derece yetersiz olduğunu kaydetti.

AYM yaptığı incelemede şu tespitte bulundu:

“Başsavcılık; başvurucunun kesin adli raporunu aldırmışsa da başvurucunun kolunun bir polisin sol kolunu bileği ile dirseğinden tutarak çevirmesi nedeniyle kırıldığını iddia etmesine rağmen kolunun nasıl kırılmış olabileceği, iddia ettiği şekilde kol kırığının meydana gelip gelemeyeceği konusunda bilirkişiden rapor almamıştır.”

Polisler Gülsüm Elvan'a 20 bin TL tazminat ödeyecek

Yüksek mahkemenin Gülsüm Elvan hakkında verdiği karar şöyle:

“Haksız ve orantısız güç kullanıldığına ilişkin iddia hakkında yürütülen soruşturmanın etkisizliği nedeniyle kötü muamele yasağının usul boyutunun ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna,

Haksız ve orantısız güç kullanıldığına ilişkin iddia hakkında yürütülen soruşturmanın etkisizliği nedeniyle Anayasa'nın 17. maddesinde güvence altına alınan kötü muamele yasağının usul boyutunun ihlal edildiğine,

Kararın bir örneğinin kötü muamele yasağının usul boyutunun ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden soruşturma yapılmak üzere İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine,

Başvurucuya net 20 bin TL manevi tazminat ödenmesine oybirliğiyle karar verildi.”

http://www.ankaramasasi.com/haber/1790382/berkin-elvanin-annesinin-kolunu-kiran-polisler-tazminat-odeyecek
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.