Cumhurbaşkanı Erdoğan alınan kararları açıkladı

Ankara Masası
|
19 Mart 2020, Perşembe - 06:28
Cumhurbaşkanı Erdoğan alınan kararları açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Korona virüsün Türkiye’deki yayılımı konusunda gerçekleştirilen kritik toplantı sonrası alınan kararları açıkladı.

Son 17 yıldaki gelişimine bakıldığında yaşanan sürece en hazırlıklı ülkenin Türkiye olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkenin bu süreçte asrın ülkesi haline geleceğinin altını çizdi.

TEDBİR, TEFEKKÜR, TEVEKKÜL, OKUMA, DİNGİNLİK VAKTİ

Korona virüsüyle ilgili açıklamalarda bulunanCumhurbaşkanı Erdoğan, virüse maruz kalmış bir kişinin sorumsuzluğunun, hastalığı yüzlerce kişiye bulaştırma ihtimaline dikkat çekerek, "Vakit, gönlümüzce gezme değil; tedbir, tefekkür, tevekkül, okuma, dinginlik vaktidir" dedi.

Erdoğan, kişisel tedbirlerin sıkı bir şekilde uygulanması halinde evde kalmayı 3 hafta ile sınırlı tutabileceklerini belirtti.

Korona virüs için aşı ve ilaç geliştirme çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı sonrası alınan kararları açıkladı. Kararları istihdam kaybına yol açmamak şartıyla aldıklarını belirtti.

İŞTE ALINAN KARARLAR

- Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemeleri 6’şar ay ertelenecek.

-  Konaklama vergisi Kasım ayına kadar uygulanmayacak.

-  Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemeleri Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelenecek.

- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e indirilecek.

- Koronavirüsü salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlanacak.

- İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği verilecek.

- Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkarların Halkbank’a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.

- Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek.

- Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınması teşvik edilecek.

- 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşürülecek.

- Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesi sağlanacak.

- Asgari ücret desteği devam ettirilecek.

- Mevzuattaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesi temin edilecek.

- Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alınacak, bundan faydalanmak için gereken süreçler kolaylaştırılacak ve hızlandırılacak. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verilirken, işverenlerin de maliyeti azaltılmış olacak.

- En düşük emekli maaşı 1.500 liraya yükseltilecek.

- Emeklilerin bayram ikramiyesi Nisan ayı başında ödenecek. Yine emeklilerin maaş promosyon ödemeleri de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılacak.

- Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığınının belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırılacak.

- İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresini 4 aya çıkartılacak.

- Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılar için, sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programı devreye alınacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, söz konusu kararlarla birlikte 65 yaş üstü vatandaşlara maske ve kolonya dağıtılacağını, lise ve üniversitede sınavlarının ertelenebileceğini, mecburiyeti olmayanların evden çıkmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1831/cumhurbaskani-erdogan-alinan-kararlari-acikladi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.