10 yılda dolara karşı değerlenen tek para birimi var

Bloomberg, ABD dolarına karşı dünya genelindeki 31 para biriminin performansını karşılaştırdı. Sadece bir para birimi bu dönemde dolara karşı değerlenirken, TL en çok değer kaybedenler arasında yer aldı.
Ersin Küçükbarak
|
13 Ekim 2022, Perşembe - 12:45
10 yılda dolara karşı değerlenen tek para birimi var

ABD merkezli finans ajansı Bloomberg, dünyadaki 31 para birimini karşılaştırdı.

Bunlar arasında İsrail şekeli öne çıktı.

Son 10 yılda ABD doları karşısında değer kazanan tek para birimi İsrail şekeli oldu. Şekel, bu süreçte ABD doları karşısında yüzde 8,9 oranında değer kazandı.

İsrail ekonomisine ilişkin bir analiz yayımlayan Bloomberg, ülkedeki gelişimi gözler önüne serdi.

Analize göre, şekelin güçlenmesinin ardında, iç siyasetteki istikrarsızlığa, Filistinli örgütlerle çatışmalara ve İran’la nükleer gerilimine rağmen İsrail ekonomisinin hızla büyüyüp gelişmesi var.

İsrail ekonomisinden yüksek performans

Diğer gelişmiş ülkeler yüksek enflasyon, zayıf büyüme ve para birimlerinde değer kayıplarıyla karşı karşıya kalırken İsrail’in 34 gelişmiş ülke içinde en güçlü büyüme performansına sahip ülke olmayı başardı.

İsrail üretim içinde yüksek teknoloji ürünlerinin payını da giderek arttırdı.

Öte yandan Bloomberg anketine göre, İsrail ekonomisinin 2022’de yüzde 5,2, 2023 ve 2024’te yüzde 3,5 oranında büyümesi bekleniyor.

Enflasyonun yüzde 4,3, işsizlik oranının yüzde 3,5 olduğu ülkede merkez bankası politika faizi yüzde 2,75 seviyesinde bulunuyor.

En kötü performansa sahip paralar Arjantin Pesosu ve Türk Lirası

Bloomberg analizinde en başarısız ulusal paralar Arjantin pesosu ve Türk Lirası oldu.

Arjantin pesosu dolar karşısında yüzde 96,8’lik değer kaybıyla en kötü performansa sahip para birimi olarak son sırada yer aldı.

Türk lirası da dolar karşısında yüzde 90,2’lik değer kaybıyla pesoyu takip etti. Bu dönemde dolar/TL 1,82’den 18,60’a yükseldi.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1831699/10-yilda-dolara-karsi-degerlenen-tek-para-birimi-var
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.