Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM'de Doğu Akdeniz mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans yöntemi ile katıldığı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Doğu Akdeniz'de yaşananlarla ilgili olarak "Ülkemizi dışlamak isteyenlerin başarı şansı yoktur" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs Türklerinin de yer aldığı bölgesel konferans yapılmasını istedi.
Ankara Masası
|
22 Eylül 2020, Salı - 17:09
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM'de Doğu Akdeniz mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans yöntemi ile katıldığı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda konuştu. Koronavirüs salgınına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hangi ülkede üretilirse üretilsin, kullanıma hazır hale getirilecek aşılar, insanlığın ortak istifadesine sunulmalıdır." dedi. Doğu Akdeniz'de yaşananlara yönelik net mesajlar veren Erdoğan, Türkiye'yi bölgede dışlamak isteyenlerin başarı şansının olmadığını vurguladı. Erdoğan, Kıbrıs Türklerinin de yer aldığı bölgesel konferans yapılmasını önerdi.


Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

Salgının başlarında, ülkelerin kendi hallerine terk edildiği bir manzara ortaya çıktı. Böylece, yıllardan beri bu kürsüden ısrarla dile getirdiğim 'Dünya beşten büyüktür' tezinin haklılığını bir kez daha görmüş olduk.  Uluslararası örgütlerdeki itibar kaybının önüne geçmek için öncelikle zihniyetimizi, kurumlarımızı ve kurallarımızı gözden geçirmeliyiz. BM Güvenlik Konseyinin yeniden yapılandırılmasından başlayarak kapsamlı ve anlamlı reformları süratle uygulamaya sokmalıyız."

Koronavirüs aşısı için çağrı

Aşı geliştirme çalışmalarının rekabet konusu haline getirilmemesi gerekiyor. Hangi ülkede üretilirse üretilsin, kullanıma hazır hale getirilecek aşılar, insanlığın ortak istifadesine sunulmalıdır. Uluslararası toplum olarak tüm terör örgütlerine karşı aynı ilkeli tutumu takınmadan Suriye meselesine kalıcı çözüm bulamayız. Bugün dünyada en çok sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye gibi ülkeler, yaptıkları fedakarlıkla tüm insanlığın onurunu kurtarıyor.

"Terörle mücadelede işbirliği bekliyoruz"

Tıpkı DEAŞ gibi Irak’ta yuvalanan PKK terör örgütünün kökünü kazıma konusunda uluslararası toplum ve bu ülkeden samimi işbirliği bekliyoruz. Kudüs’te büyükelçilik açma niyetini beyan eden ülkeler, bu tavırlarıyla sadece ihtilafın daha da çetrefil hale gelmesine hizmet ediyor.

BM'ye Doğu Akdeniz mesajı

Doğu Akdeniz’de bir süredir yaşanan gerilimin gerisinde 'kazanan hepsini alır' anlayışıyla hareket eden ülkeler bulunuyor. Ülkemizi dışlama amaçlı nafile adımların başarı şansı kesinlikle yoktur. Bölgede bugün yaşanan sıkıntıların sebebi, Yunanistan ile Rum kesiminin 2003’ten beri maksimalist taleplerle attıkları tek yanlı adımlardır. Bölge ülkelerinin haklarının göz önünde bulundurulduğu, Kıbrıs Türklerinin de yer aldığı bölgesel konferans düzenlenmesini teklif ediyoruz.(Kıbrıs'ta) Çözümün önündeki yegane engel, Rum tarafının uzlaşmaz, hak tanımaz, şımarık yaklaşımıdır. Kıbrıs Türk halkının güvenliği ile Ada’daki tarihsel ve siyasi haklarını kalıcı biçimde teminat altına alacak her çözümü destekleyeceğiz.

(AA)
http://www.ankaramasasi.com/haber/184843/cumhurbaskani-erdogandan-bmde-dogu-akdeniz-mesaji
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.