AMB Başkanı Lagarde'dan faiz mesajı

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, geçen hafta ikinci kez yapılan 75 baz puanlık faiz artışının ardından borçlanma maliyetlerinin daha da yükselmesi gerektiğini ifade etti. AMB Başkanı, "İstikametimiz belli ve henüz o noktaya ulaşmış değiliz" dedi.
Ersin Küçükbarak
|
01 Kasım 2022, Salı - 09:39
AMB Başkanı Lagarde'dan faiz mesajı


AMB Başkanı Lagarde, Litvanyalı bir web sitesi için verdiği mülakatta, Euro Bölgesi'nde enflasyonun hala çok yüksek seyrettiğini, faiz artış döngüsünün enflasyonun orta vadede yüzde 2'lik hedefe dönmesini sağlaması gerektiğini söyledi.

Lagarde, bu çerçevede borçlanma maliyetlerinin daha da artması gerektiğini ifade etti.  Christine Lagarde,"İstikametimiz belli ve henüz o noktaya ulaşmış değiliz" ifadesini kullandı.

Resesyon riskinin de arttığını belirten Lagarde enflasyonu dizginlemek için adım atmamanın getireceği riskler konusunda uyarıda bulundu.

 Başkan Lagarde, istikrarlı seyreden fiyatların düzgün işleyen ekonominin temelini oluşturduğunu ve bunun herkesin yararına olduğunu söyledi. Enflasyonun hala çok yüksek olduğunu ifade eden Lagarde "Bu seviyelerde kalmaya devam ederse ekonominin geneline yayılma riski de artıyor. O zaman şirketler ve tüketiciler de gelecekte yüksek enflasyon bekleyecek, bu da tehlikeli" değerlendirmesini yaptı.

Lagarde Euro Bölgesi bankalarının 2008 krizinden çok daha güçlü konumda olduğunu belirtti.

19 üyeli Euro Bölgesi'nde enflasyon Ekim'de yüzde 10,7'ye yükselerek rekor tazelemişti.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1891461/amb-baskani-lagardedan-faiz-mesaji
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.