AİHM, Müslüman çocuğun koruyucu ailede 13 yıl tecavüze uğramasında Fransa'yı suçlu buldu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Fransa’yı, Müslüman kökenli bir çocuğun verildiği koruyucu ailede 13 yıl boyunca tecavüze uğramasında ve oradayken kendi dinini yaşamasına fırsat verilmemesinde suçlu buldu.

HM
Haber Merkezi Editör
YAYINLAMA
04 Kasım 2022 08:00
GÜNCELLEME
04 Kasım 2022 10:24
AİHM, Müslüman çocuğun koruyucu ailede 13 yıl tecavüze uğramasında Fransa'yı suçlu buldu
HM
Haber Merkezi Editör

AİHM’den yapılan açıklamada, Çocuk Sosyal Hizmetlerinin (ASE) Müslüman bir aileden gelen kız çocuğunu, 1976’da 5 yaşındayken Yehova Şahitlerine mensup Hristiyan bir koruyucu aileye evlatlık verip, ardından ailenin “dini tarafsızlık maddesini” uygulayıp uygulamadığını denetlemediği için “inanç özgürlüğü” ilkesini ihlal ettiği belirtildi.

Ayrıca Fransız makamlarının, çocuğun, koruyucu ailedeki baba tarafından 13 yıl boyunca tecavüz ve cinsel tacize uğramasında, kötü muameleyi tespit için önleyici tedbir almadığı kaydedilen açıklamada, bu süre boyunca aileye sadece 6 ziyaret yapıldığı ve bu ziyaretlerin ardından çocuğun okullarına izlem ziyareti yapılmadığı vurgulandı.

Açıklamada, Fransız idari mahkemelerinin, çocuğun yetişkin olduğunda konuyu yargıya taşıma isteğini reddederek “aşırı şekilcilik” gösterdikleri ve yanlış hukuki uygulamada bulundukları ifade edildi.

AİHM, Fransa’nın İnsan Haklarının Korunması Anlaşmasının insanlık dışı ve aşağılayıcı muamele yasağı ile dini özgürlük ve etkili bir hukuki yola başvurma haklarını ihlal ettiğine hükmederek, mağdura 55 bin avro manevi tazminat ödemesine karar verdi.

(AA)

Yorumlar (0 yorum)
Yorum kurallarını okudum ve kabul ediyorum.
Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum ekleyen siz olun.