ABD'den Türkiye'nin hava saldırılarına ilişkin açıklama

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan Türkiye'nin Suriye ve Irak'a gerçekleştirdiği hava saldırılarına ilişkin yapılan açıklamada "Suriye'deki son hava saldırıları, IŞİD'i yenmek ve on binden fazla IŞİD tutuklusunu gözaltına almak için Suriye'de yerel ortaklarla birlikte çalışan ABD personelinin güvenliğini doğrudan tehdit etti." denildi.
Murat Saltan
|
24 Kasım 2022, Perşembe - 09:27
ABD'den Türkiye'nin hava saldırılarına ilişkin açıklama

Türkiye'nin Irak'ın kuzeyine ve Suriye'ye yönelik gerçekleştirdiği Pençe Kılıç Hava Harekatı'na ilişkin ABD'den açıklama geldi.

Açıklamada, hava harekatlarının  IŞİD'i yenmek ve on binden fazla IŞİD tutuklusunu gözaltına almak için Suriye'de yer alan ABD personelini tehdit ettiği ifade edildi.

Pentagon'un internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Savunma Bakanlığı, Kuzey Suriye, Irak ve Türkiye'de gerilimi tırmanan eylemlerden derin endişe duyuyor.

Bu tırmanış, IŞİD'in güçsüzleşmesi ve onu yenmek için yıllarca süren ilerlemesini yenmek için Küresel Koalisyon'u tehdit ediyor.

Suriye'deki son hava saldırıları, IŞİD'i yenmek ve on binden fazla IŞİD tutuklusunu gözaltına almak için Suriye'de yerel ortaklarla birlikte çalışan ABD personelinin güvenliğini doğrudan tehdit etti.

Ayrıca, koordinasyonsuz askeri eylemler Irak'ın egemenliğini tehdit ediyor.

IŞİD'i yenilgiye uğratma misyonuna odaklanmayı sürdürmek ve sahada IŞİD'i yenme misyonuna bağlı personelin emniyetini ve güvenliğini sağlamak için derhal gerilimi azaltmak gerekiyor.

Bu eylemler sonucunda hem Türkiye'de hem de Suriye'de meydana gelen sivil kayıplarını kınıyor, başsağlığı diliyoruz. Sivil altyapının kasıtlı olarak hedef alındığına dair raporlar da bizi endişelendiriyor.

Gerginliği azaltma çağrısı yaparken, Türkiye'nin meşru güvenlik kaygılarını kabul ediyoruz.

Ateşkes düzenlemelerini sürdürmek için Türkiye ve yerel ortaklarımızla görüşmeye devam edeceğiz."

http://www.ankaramasasi.com/haber/1954401/abdden-turkiyenin-hava-saldirilarina-iliskin-aciklama
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.