Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katıldığı 6. TRT World Forum’a bir video mesaj gönderdi. Zelenskiy videoda, esir takasında yardımcı olduğu için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkürlerini iletti.
Hande Akyol
|
09 Aralık 2022, Cuma - 16:37
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, 6. TRT World Forum’a bir video mesaj gönderdi.

 Videoda, Türkiye'ye desteklerinden dolayı minnettar olduğunu vurgulayan Zelenskiy, "Ukrayna Barış Formülü’nün maddelerine göre her devlet ve lider istediği unsuru alabilir. Tüm ortaklarımıza söz konusu barış formülünü hayata geçirmemiz için kendine bir maddeyi seçmeyi teklif ediyorum. Biz de istediğimiz güvenlik mimarisine ulaşmış olacağız. Esirlerimizin serbest bırakılmasını sağladılar. Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan esir takası konusunda epeyce yardımcı oldu. Bunun için de minnettarız BM anlaşmasının yerine getirilmesini garanti etmek. Her türlü gerginliğin yeniden tırmanmasını önlemek. Ukrayna Barış formülü gayet net. Mayıs ayında tahıl inisiyatifi kapsamında Ukrayna limanları üzerinden tahıl ihracatını başlatmak gibi gerçekçi gelmese de bu da olabilir. Türkiye’ye destekleri için teşekkür ediyorum" diye konuştu.

"Barış formülü, Rus saldırganlığına son verebilir"

Barış formülünün, Rus saldırganlığına son verebileceğine dikkat çeken Zelenskiy, "Endonezya’da Ukrayna’nın barış formülünü tanıttım. Bu formül Rus saldırganlığına son verebilir. Uluslararası hukukun yerini tesis edebilir. Barış formülümüzün bir unsuru. Biz şu an Ukrayna’dan giden gıda ihracatını destekleyebilirsek, biz en fakir ülkelere yardım etmiş oluruz. Biz 13 milyon tondan fazla tarım ürünlerimizi ihraç ediyoruz ama aslında milyonlarca ton ihraç edebiliriz. İnisiyatife katılan limanlarımız kapasitesinin yüzde 50’sini kullanıyor. Rusya bilinçli olarak ihracat gerçekleştirmesini yavaşlatıyor. Bugün itibariyle yaklaşık 80’den fazla gemi beklemede. Sadece ticaretten bahsetmiyoruz. Bu yüz binlerce insan masalarında eksik yemek alıyor demek oluyor. Söz konusu inisiyatifi hayata geçirirsek, biz Ukrayna barış formülünü hayata geçirmiş oluruz" dedi.

http://www.ankaramasasi.com/haber/1996272/ukrayna-devlet-baskani-zelenskiy-cumhurbaskani-erdogana-tesekkur-etti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.