Elazığ depremi yeni depremin habercisi mi?

Elazığ'ın Palu ilçesinde 4,8 , 4,7 ve 4,6 olmak üzere arka arkaya 3 büyük artçı deprem oldu. Üç yıl önce felaketi yaşayan kentte sarsıntı paniğe neden oldu. Yaşanan artçılar ise yeni depremin habercisi mi?
Onur Çetinkaya
|
20 Şubat 2023, Pazartesi - 09:33
Elazığ depremi yeni depremin habercisi mi?

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerden etkilenen illerden biri de Elazığ oldu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 11. afet bölgesi ilan edilen bölgede depremler sürüyor. Vatandaşlar çevre illerin yıkılmasıyla tedirginlik yaşıyor.

Art arda 3 deprem 

Elazığ'ın Palu ilçesinde 4,8 , 4,7 ve 4,6 olmak üzere arka arkaya 3 büyük artçı deprem meydana geldi. 

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı verilerine göre sat 04.07'de merkez üssü Elazığ'ın Palu ilçesinde 4.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Yerin 14.56 kilometre derinliğinde kaydadilen deprem, hissedildiği bölgelerde endişe yarattı. İlk belirlemelere göre bölgede olumsuzluk yaşanmadı.

AFAD'ın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 03.37'de 4,7 büyüklüğünde, saat 03.39'da ise aynı bölgede 4,8 büyüklüğünde bir deprem daha gerçekleşti. 

Artçılar yeni depremin habercisi mi? 

Kahramanmaraş depremi sonrası yaşanan artçılar yeni bir depremin habercisi mi sorusunu da akıllara getirdi. 

Ancak uzmanlar Elazığ'da kısa zaman içerisinde büyük bir deprem beklemediklerini söyledi. Birçok yer bilimci kırılan fay hattı üzerinde etkilenen illerden olan Elazığ'da şiddetli artçıların yaşanacağını belirtti.

Elazığ depremi ne zaman oldu? 

24 Ocak 2020 yılında Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 6.5 büyüklüğünde meydana gelen depremde 37'si Elazığ, 4'ü Malatya'da olmak üzere 41 kişinin hayatını kaybetti. 1.466 kişi hafif ve orta derecede yaralandı. Çok sayıda bina da yıkıldı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2070455/elazig-depremi-yeni-depremin-habercisi-mi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.