Depremde ölenlerin mezarları yürekleri burktu

Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin yarım kalan hikayeleri mezarlara yansıdı. Hayatını kaybedenlerin mezarlarına bırakılan eşyalar yürekleri burktu.
Büşra Bayrak
|
20 Şubat 2023, Pazartesi - 10:13
Depremde ölenlerin mezarları yürekleri burktu

Kahramanmaraş'ta meydana gelen tarihin iki büyük depremlerinde Gaziantep’in İslahiye ilçesinde vefat edenlerden yaklaşık 300’ü İslahiye Asri mezarlıkta oluşturulan mezarlıklara defnedildi.

Büyük acının yaşandığı depremlerde vefat edenlerin yarım kalan hikayeleri mezarlıklara da yansıdı. Aynı soy isimden yan yana 6-7 kişinin yattığı mezarlar ilçedeki yıkımda enkaz altında yok olan ailelerin tanığı oldu. 

İsimleri Arapça harflerle yazılmış Suriyelilerin de yan yana defnedildiği mezarlara yarım kalan hikayeler de yansıdı. Kimi mezarların üzerine battaniye örtülürken, kim mezar taşlarına ise depremzedelerin enkaz altından kurtarılan bere, eşarp, atkı tişört gibi kişisel eşyaları da mezar taşına giydirildi. Depremde ölen gelinlik çağındaki kızların mezar taşlarına beyaz duvaklar bağlanırken, okulları yarım kalan öğrencilerin mezarlarında ise bırakılan kalemler yer aldı. 

Depremden sağ kurtarılan bir çocuğun ise Emir adındaki bir arkadaşının mezar taşına bıraktığı baş sağlığı notu ise görenleri duygulandırdı.

Mezarlardan bazılarında ise dikili zeytin fidanları dikkat çekti.

(İHA)

http://www.ankaramasasi.com/haber/2070478/depremde-olenlerin-mezarlari-yurekleri-burktu
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.