Nebati'den 'kiralık konut' açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye'ye kiralık konut üreticisi kavramını getirerek, kiralık konut arzının artırılacağını söyledi.
Onur Çetinkaya
|
11 Mart 2023, Cumartesi - 16:00
Nebati'den 'kiralık konut' açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Şanlıurfa Valiliği AFAD Koordinasyon Merkezi’ndeki toplantının ardından açıklamalarda bulundu. 

Deprem sonrası afet bölgesinin yeniden imar ve ihyasını sağlamak için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile birlikte çalışmaların sürdüğünü ifade eden Nebati, her türlü desteğin verileceğini belirtti.

"Kiralık konut arzını artıracağız"

Yaşanan felaketin ardından kentsel dönüşümü hızlandırılması kapsamında, modelleri anlatan Bakan Nebati,

"Birinci modelde konut üreticisi ile anlaşan bağımsız bölüm sahiplerine piyasaya göre çok uygun koşullarda kredi kullandırarak kentsel dönüşümü teşvik edeceğiz. Bu modelle, konut sahipleri hak kaybına uğramadan ve emsaller korunarak kentsel dönüşümü güçlü bir şekilde destekleyeceğiz.

İkinci modelimizdeyse ada bazlı kentsel dönüşüm kapsamında konut üreticilerini teşvik edeceğiz. Bu kapsamda konut üreticilerine düşük maliyetli finansman desteği sağlayarak depreme dayanıklı konut arzını hızla artıracağız. Bu iki durumda da KGF desteklerini devreye alarak hem konut üreticisinin hem de bağımsız bölüm maliklerinin krediye erişimlerini kolaylaştıracağız.

Üçüncü modelimiz de özellikle kiralık konut arzını artırmaya yöneliktir. Bu modelle ülkemize kiralık konut üreticisi kavramını kazandırmayı ve kiralık konut arzını kısa sürede artırmayı hedefliyoruz.

Model kapsamında üretilen kiralık konutlar, öncelikle kentsel dönüşümde riskli yapı malik ve kiracılarına hizmet sağlayacaktır. Kiralama tutarları ve kira artışları kamu otoritesi tarafından belirlenecek ve kira tavanı uygulaması yapılacaktır." ifadelerini kullandı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2074781/nebatiden-kiralik-konut-aciklamasi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.