ABD'de ateşli silahlar 3 ayda 10 binden fazla can aldı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nde ateşli silahların çeşitli kullanımı sonucu oluşan ölümler, 2023 yılın ilk çeyreği henüz tamamlanmamış olmasına rağmen 10.000’i geçti.
Mevlüt Peker
|
28 Mart 2023, Salı - 22:53
ABD'de ateşli silahlar 3 ayda 10 binden fazla can aldı

ABD'deki Gun Violence Archive (GVA), yılbaşından bu yana silahlı şiddet olayları nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 10.002 olduğunu açıkladı. GVA'nın internet sitesindeki verilere göre, yıl boyunca intiharlarla ilgili silahlı şiddet nedeniyle 5.742 kişi öldü, cinayetler ve kazalarla ilgili silahlı şiddet olayları ise 4.260 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Ayrıca, aynı olaylarda 0-11 yaş aralığındaki 59 çocuk ve 12-17 yaş aralığındaki 345 çocuk ateşli silah kullanımı sonucu hayatını kaybetti.

Başkan Joe Biden, Nashville'de gerçekleşen ve 3'ü çocuk olmak üzere 6 kişinin öldüğü okul saldırısının ardından silah reformu için Amerikan Kongresi'ni harekete geçmeye çağırdı. Beyaz Saray'dan çıkarken basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Biden, Kongre'ye harekete geçmeleri için yalvardığını ve Amerikan halkının çoğunluğunun saldırı silahlarına sahip olmanın tuhaf olduğunu ifade etti.

Öte yandan, Tennessee'deki okul saldırısı nedeniyle Başkan Biden'ın talimatıyla ülkedeki tüm kamu binaları ve tesislerinde bayraklar yarıya indirildi. ABD'deki askeri garnizonlarda ve donanma gemilerinde de bayraklar, 31 Mart gün batımına kadar yarıya indirilecek.

Hatırlanacağı gibi, Nashville'deki özel Hristiyan okulu The Covenant'ta gerçekleşen silahlı saldırıda 3'ü çocuk 6 kişi hayatını kaybetmiş, saldırgan olay yerinde öldürülmüştü. Saldırganın 28 yaşındaki mezun Audrey Elizabeth Hale olduğu açıklanmıştı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2076832/abdde-atesli-silahlar-3-ayda-10-binden-fazla-can-aldi
Etiketler: abd silah
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.