Hükümetten AKPM kararına sert tepki

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, AKPM’nin (Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi) Türkiye kararına tepki gösterdi.
Mevlüt Peker
|
25 Haziran 2023, Pazar - 21:25
Hükümetten AKPM kararına sert tepki

Sosyal medya platformu Twitter’daki @_cevdetyilmaz onaylı kurumsal hesabından yaptığı paylaşımda AKPM’de oylanan Türkiye aleyhindeki rapora dair kararı kınayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

“AKPM’de, ülkemizin darbeci teröristlerle meşru mücadelesini hedef gösteren İngiliz milletvekilinin hazırladığı raporun onaylanmasını kınıyorum. AKPM’nin misyonu darbeci teröristleri meşrulaştırmak değil, demokrasilere güç vermektir.”

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'tan AKPM'ye tepki

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, AKPM’de (Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi) Türkiye aleyhinde hazırlanan raporun kabul edilmesine sert tepki göstererek, “Türkiye’nin FETÖ ile mücadelesini hedef alan, ülkemize yakışıksız benzetmelerle saldıran bu zihniyet, demokrasi adına kara bir lekedir. Türkiye Cumhuriyeti, demokratik hukuk devletidir” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya platformu Twitter’daki @yilmaztunc onaylı kurumsal hesabından, AKPM’de bir İngiliz milletvekili tarafından hazırlanan Türkiye aleyhindeki raporun oylanarak kabul edilmesini kınayan Bakan Yılmaz Tunç, AKPM tarafından oylanıp kabul edilen söz konusu raporun, Türkiye’nin Fetullahçı Terör Örgütü ile mücadelesini hedef aldığını ve demokrasi adına kara bir leke olduğunu vurgulayarak şöyle dedi:

“Türkiye Cumhuriyeti, demokratik hukuk devletidir. 15 Temmuz darbe girişimi ile demokrasimizi, hukuk devletini, milli iradeyi hedef alan FETÖ terör örgütü mensuplarına yönelik bağımsız yargının soruşturma ve kovuşturmalarını ve yurtdışından iade taleplerini ‘Türk hükümetinin yurt dışındaki gazetecilere ve muhaliflere yönelik baskıları’ şeklinde sözde rapora konu edip, oylamaya sunmak büyük bir talihsizliktir. Özgürlük kılıfı altında öne sürülen bu hezeyanların kabul edilebilir bir yanı bulunmamaktadır. 15 Temmuz'da milletimiz, darbecilere karşı verdiği mücadele ile dünyaya insan hakları ve demokrasi dersi vermiştir. Darbe girişiminde bulunanlar bağımsız ve tarafsız yargı önünde hesap vermişler, vermeye de devam etmektedirler. Yurtdışına kaçanlarla ilgili hukuki süreçler ve iade talepleri de devam etmektedir. Söz konusu milletvekilinin gerçeklerle bağdaşmayan sözde raporunu benimseyenler bu tavırları ile demokrasiden ve özgürlükten yana değil, demokrasi ve insan hakları düşmanı teröristlerden yana tavır koyarak bir garabete imza atmışlardır. Sözde rapora karşı görüşlerini ifade ederek gerçekleri ortaya koyan milletvekilimiz Zeynep Yıldız’a da teşekkür ediyor, görüşlerini ifade etmesinden rahatsız olan İngiliz milletvekilini kınıyorum. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devletimizin tüm kurum ve kurallarıyla milletçe topyekun terörle sonuna kadar mücadele etmeye, demokrasiye, milletimizin hak ve hukukuna sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

http://www.ankaramasasi.com/haber/2087645/hukumetten-akpm-kararina-sert-tepki
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.