Diyarbakır’da kaçak kontrolüne giden elektrik ekipleri saldırıya uğradı

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde kaçak kontrolüne giden Dicle Elektrik saha ekipleri, araçlarıyla birlikte taşlı saldırıya uğradı.
Ersin Küçükbarak
|
06 Temmuz 2023, Perşembe - 10:41
Diyarbakır’da kaçak kontrolüne giden elektrik ekipleri saldırıya uğradı

Kaçak elektrik kullanımı elektrik şirketlerinin başını ağrıtıyor.

Bu sorun özellikle Güneydoğu’da büyük maddi kayıplara yol açıyor.

Elektrik şirketleri de bununla başa çıkabilmek için kontrollerine devam ediyor.

Ancak bu kontrollerde bazen mukavemetle karşılaşılabiliyor.

Nitekim Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde de benzer bir durum yaşandı.

4 abonenin borcu 4 milyon TL'ye çıktı

Kırsal Karabıçak Mahallesi’nde 4 aboneye ait elektrik borcu, uzun süredir ödenmediği için 4 milyon liraya ulaştı.

Bunun üzerine Dicle Elektrik, yapılan tüm yasal çağrılara rağmen bir türlü ödenmeyen borçlarla ilgili savcılık haciz kararı çıkardı.

Kaçak kontrol ekiplerine saldırı

Haciz işlemlerinin yanı sıra, Dicle Elektrik saha ekipleri de kaçak elektrik kontrolü için jandarmanın güvenlik tedbirleri aldığı söz konusu mahalleye gitti.

Ancak, aralarında silahlı oldukları bildirilen kişilerin de olduğu grup, olay yerinde bulunan jandarmalara aldırmadan Dicle Elektrik çalışanlarını darp etti.

Jandarma Karakoluna sığındılar

Dicle Elektrik’ten yapılan açıklamada, “Darp edenler, görevlilerin araçlarını taş yağmuruna da tuttu. Jandarmanın müdahalesine rağmen gerçekleşen saldırıda 1 görevli darp sonucu yaralanırken, 4 hizmet aracı ise atılan taşlar nedeniyle hasar gördü. Olay yerinden kaçarak canlarını kurtarmayı başaran Dicle Elektrik ekipleri, yakında bulunan İnce Iğdır Jandarma Karakoluna sığındı. Görevlilerin soğukkanlı davranışı olayların büyümesini önlerken, araç camlarının kırıldığı saldırı anı cep telefonu kameralarına yansıdı” denildi.

"Elektrik hırsızlığı ile mücadelemize devam edeceğiz"

Kaçakla mücadeleye devam edileceği vurgulanan açıklamada, “6 ilde, 6.4 milyon insana kayıpsız, kaçaksız ve kaliteli elektrik hizmeti sağlamak için son 10 yılda 20 milyar TL yatırım gerçekleştirildi. 2.2 milyon abonemiz, Türkiye ortalamasının 2.5 kat üzerinde tüketici başına yıllık enerji kullanımı gerçekleştiriyor. Gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge çalışmaları ve kaçakla mücadelede teknoloji kullanımı ile yüzde 76’dan yüzde 43’e düşürdük. Enerji Bakanlığımız ve Enerji Piyasaları Düzenleme Kurulumuzun regülasyonlarına tabii bir şirket olarak milli ekonomimize doğrudan zarar veren ve haksız rekabete yol açan elektrik hırsızlığı ile mücadelemize devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.


http://www.ankaramasasi.com/haber/2088805/diyarbakirda-kacak-kontrolune-giden-elektrik-ekipleri-saldiriya-ugradi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.