Göksu’dan Feshane’de açılan LGBT sergisine tepki

İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, Feshane’de açılan sergi sebebiyle Ekrem İmamoğlu’na “Kamu eliyle LGBT propagandası yapamazsın” diyerek tepki gösterdi. Göksu, “Seçilen tarih Kurban Bayramı, seçilen mekan Eyüpsultan, seçilen içerik ise patolojik bir vaka olan LGBT, camiye saygısızlık ve dini değerlere ironi. Ne yapmaya çalışıyorsunuz?” diye sordu.
Mevlüt Peker
|
10 Temmuz 2023, Pazartesi - 20:33
Göksu’dan Feshane’de açılan LGBT sergisine tepki

İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) temmuz ayı toplantılarının ilk birleşimi Saraçhane binasında bulunan meclis toplantı salonunda düzenlendi.

Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul’un yönettiği oturuma belediye başkanları ve meclis üyeleri katıldı.

Tevfik Göksu'dan Ekrem İmamoğlu'na sergi tepkisi

Toplantıda söz alan İBB AK Parti Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Kurban Bayramı’nda, Eyüpsultan’ın yanıbaşında yoğun olarak LGBT propagandasının yapıldığı sergiye tepki gösterdi.

Tevfik Göksu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na şöyle dedi:

“Bu arkadaşlar halk plajından anlamazlar. Halk plajından anlamak için halk gibi yaşamak lazım. Geceliği 316 bin lira olan bir villada tatil yaparsanız halk plajını nasıl anlayacaksınız. İstanbul 5 yılını şöyle geçirdi; 2 sene şov, reklam, tatil ve musakka şovları ile geçti. Son iki sene ittifak oyalamaları ile birlikte kendi oyunlarıyla genel başkanlarına rağmen cumhurbaşkanlığı adaylığı hayalleri ile geçti. 5. yıla doğru gidiyoruz. 5 yıllık süre içerisinde yönettiği kente liderlik edemeyen ve yönettiği kenti idare edemeyen ve yönettiği kente katma değer veremeyenin bugün değişim için yola çıkmış olması beni değil buradaki arkadaşları düşündürür. 5. yıla girdik, bu şehirde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iz bırakamamıştır. Peki ne bırakmıştır? Bu şehre leke bırakmıştır. Ne lekesi? Vizyonsuzluk lekesi, partizanlık lekesi, samimiyetsizlik, hizmetsizlik lekesi bırakmıştır.

Feshane’de açılan sergi için seçilen tarih Kurban Bayramı, seçilen mekan Eyüpsultan, seçilen içerik ise patolojik bir vaka olan LGBT, camiye saygısızlık ve dini değerlere ironi. Ne yapmaya çalışıyorsunuz? Bu toplumu cinsiyetsizleştirmekten ne anlıyorsunuz? Ne zevk alıyorsunuz? Bu toplumun kültürel değerlerine, bu toplumun manevi dinamiklerine savaş açmaktan ne anlıyorsunuz? Bu şehir İstanbul, bu şehir kadim kültürü temsil eder, bu şehir medeniyeti temsil eder. Bu şehir bize tarihin emanetidir. Kalkıp bu şehrin en önemli manevi merkezlerinde LGBT propagandası yapamazsınız. Kamu eliyle LGBT propagandası yapamazsın. Buradan sesleniyorum Feshane’de yapmış olduğunuz bu patolojik sergiyi bir an önce kaldırın. Size soruyorum, Hamidiye suyun adını neden kaldırmaya kalktınız? Tepki gelince sonra 3 harfli farklı bir markaya geçtiniz. Ben size söylüyorum? Gidin başka sularla oynayın, başka sularda oynayın. Siz farkında değilsiniz ama bu sular derin sulardır.”

Sergiye bir tepki de AK Parti Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz’dan

Oturumda konuşan AK Parti Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz da Feshane’de açılan ve büyük bölümü LGBT propagandası içeren sergi ile ilgili şunları söyledi:

“Feshane; İstanbul’un kutsal kabul edilen bölgelerinden birinde, Eyüpsultan’da. Eyüpsultan Türbesi ve Camii'nin çok yakınında bir etkinlik merkezi olarak uzun yıllar kullanılmış, İstanbulluların uğrak merkezi olma hüviyetinde bir mekandır. Bu mekanın restorasyonun tamamlanması İstanbul adına sevindiricidir. Mekanın ve bulunduğu muhitin manevi iklimi 2019 yılında İBB Başkanı tarafından ikrar edilmiş, restorasyon sonrası bölgenin manevi kimliğine uygun etkinliklerin gerçekleştirileceği ve hatta bu mekanın tasavvuf müzesi olarak işlev göreceği beyan ve taahhüt edilmiştir. Hal böyleyken, restorasyon sonrası mekanda gerçekleştirilen ‘Ortadan Başlamak’ isimli sergi, adı gibi toplumsal fay hatlarını ortadan ayırmaya namzet, siyasal mesajlar içeren bir araç ve ahlaki açıdan ortalama bir Türk insanını ve ailesini rahatsız edecek eserlerin sergilendiği bir organizasyona ev sahipliği yapmıştır. Kültür ve sanatın kişisel politik dünya görüşleri ufkunda bir istikamet belirleme vasıtası, toplumsal mühendisliğin bir aracı olarak kullanılması, bir grubun, bir zümrenin elitist sanat algısının kültürel bir hegemonya ve meydan okuma imkanı olarak kullanılmasını, daha doğrusu istismar edilmesini reddediyoruz.”

MHP Grup Sözcüsü: Şikayetlerin yüzde 70’i sinek ve sivrisinek ile ilgili

İstanbul’da sivrisinek probleminin büyüdüğünü belirten MHP Grup Sözcüsü ve Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz ise, “Bizim belediye başkan arkadaşlarımız burada. Vatandaşa hizmet verdiğimiz numaralara gelen şikayetlerin yüzde 70’i sinek ve sivrisinek ile ilgili” diye konuştu.

İkinci toplantı 11 Temmuz Salı günü saat 14.00’te başlayacak.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2089453/goksudan-feshanede-acilan-lgbt-sergisine-tepki
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.