ABD’den Erdoğan’ın sözlerine cevap!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Önce Türkiye'nin Avrupa Birliği'nde önünü açın; biz de Finlandiya'nın önünü nasıl açtıysak İsveç'in de önünü açalım.” sözlerine ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, “Türkiye’nin AB üyelik isteği, İsveç’in NATO’YA üye olmasına engel teşkil etmemeli” cevabını verdi.
Mevlüt Peker
|
10 Temmuz 2023, Pazartesi - 22:20
ABD’den Erdoğan’ın sözlerine cevap!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, günlük basın toplantısında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Önce Türkiye'nin Avrupa Birliği'nde önünü açın; biz de Finlandiya'nın önünü nasıl açtıysak İsveç'in de önünü açalım.” sözlerine, “Türkiye’nin AB üyelik isteği İsveç’in NATO’YA üye olmasına engel teşkil etmemeli” diyerek karşılık verdi.

Düzenlediği günlük basın toplantısında habercilerin sorularına cevap veren ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Türkiye’nin AB üyeliği ve İsveç’in NATO üyeliği konularında değerlendirmelerde bulundu.

Matthew Miller, ”ABD birkaç yıldır Türkiye’nin AB’ye girmesini destekliyor ve bu desteğini sürdürüyor. Bu ABD’nin kararında olan bir şey değil. Bu en nihayetinde Türkiye ile Avrupa Birliği arasında olan bir şey. Bunların ayrı meseleler olduğunu düşünüyoruz. Ancak biz Türkiye’nin AB üyeliği isteğinin İsveç’in NATO’ya üye olmasına engel teşkil etmemesi gerektiğine inanıyoruz. İsveç’in Türkiye’nin istediği talepleri yerine getirip getirmemesini de takip ediyoruz. Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya üyeliğini destekleme zamanı geldi. Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya üyeliğini destekleyeceğini umuyoruz” diye konuştu.

Erdoğan, İsveç’in NATO üyelik başvurusu ile ilgili açıklama yapmıştı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplantı öncesi bugün sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda şunları kaydetmişti:

“Yarın başlayacak NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere Vilnius’a geldik.

Bu kritik zamanda, NATO coğrafyasının savunması ve güvenliği hakkında görüş teatisinde bulunacak, önemli kararlara imza atacağız.

Madrid’de ittifakın savunma planlarının güncellenmesini kararlaştırmış ve bunların Vilnius Zirvesi’nde onaylanmasını öngörmüştük.

Bu süreçte işi yokuşa sürme çabalarına rağmen her zaman olduğu gibi ittifak dayanışmasıyla hareket ettik.

Vilnius’ta, NATO’nun terörizmle mücadele konusundaki gayretlerinde yeni bir safhaya geçilmesi amacıyla yürütülen çalışmaları değerlendireceğiz.

Türkiye’ye yönelik yaptırım ve kısıtlama uygulayan müttefiklere bu yanlıştan süratle dönmeleri çağrımızı tekrarlayacağım.

İsveç’in NATO’ya üyelik sürecinin ilerleyebilmesi, Üçlü Mutabakatta kayıtlı hususların yerine getirilmesine bağlıdır.

Biz, bize verilen ve altına imza atılan tüm sözlerin tutulmasını istiyoruz.

Tehditlerin arttığı bir dönemde müttefiklerimizle birlikte Vilnius’ta ittifaka verdiğimiz önemi teyit edeceğiz.

Bu vesileyle bir gerçeğin altını çiziyoruz; NATO üyesi ülkelerin tamamına yakını Avrupa Birliği üyesidir.

Türkiye'yi 50 yılı aşkın bir zamandır AB kapısında bekleten ülkelere sesleniyorum:

Önce gelin, Türkiye'nin Avrupa Birliği'nde önünü açın; biz de Finlandiya'nın önünü nasıl açtıysak İsveç'in de önünü açalım.

Litvanya ziyaretimizin ülkemiz, ittifakımız ve bölgemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

http://www.ankaramasasi.com/haber/2089462/abdden-erdoganin-sozlerine-cevap
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.