Alman sözcünün cevap veremediği “Gazze” sorusu

İsrail'in Gazze kuşatmasının hukuka aykırı olup olmadığı sorusunu panikleyerek geçiştiren Almanya Sözcü Yardımcısı Christiane Hoffmann, İsrail’in savaş suçu içeren önlemleri hakkında da yorum yapmak istemedi.
Mevlüt Peker
|
11 Ekim 2023, Çarşamba - 19:49
Alman sözcünün cevap veremediği “Gazze” sorusu

Almanya'nın Hükümet Sözcü Yardımcısı Christiane Hoffmann, İsrail'in Gazze'ye yönelik uygulamalarının uluslararası hukuka uygun olup olmadığına dair sorulara net bir yanıt vermekten kaçındı.

Berlin'de düzenlenen basın toplantısında, Gazze'ye yönelik İsrail eylemlerinin uluslararası hukuka uygunluğu konusunda sorularla karşılaşan Hoffmann, "Şu anki önceliğimiz İsrail'e olan dayanışmamızı göstermek." ifadesini kullandı.

Hoffmann, "İsrail'in kendini savunma hakkı bulunmaktadır." şeklinde konuşarak, İsrail'in diğer eylemleri hakkında değerlendirme yapmayı tercih etmediğini belirtti.

İsrail-Filistin Çatışması

7 Ekim'de İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'e "Aksa Tufanı" adında büyük bir saldırı başlattı. Gazze'den İsrail'e binlerce roket fırlatıldı ve Filistinli silahlı gruplar, Gazze-İsrail sınırını geçerek İsrail'e sızdı. İsrail, Gazze'ye büyük bir hava saldırısı başlattı.

Bu saldırılar sonucunda 1200 İsrailli hayatını kaybederken, Gazze'de 1055 kişi yaşamını yitirdi ve 5184 kişi yaralandı. Batı Şeria'da İsrail askerlerinin düzenlediği saldırılarda 24 kişi öldü, 130 kişi yaralandı. İsrail polisi, Doğu Kudüs'teki olaylarda 2 Filistinliyi öldürdü.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2104538/alman-sozcunun-cevap-veremedigi-gazze-sorusu
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.