Blinken: Refah Sınır Kapısı tekrar açılacak

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, "Refah Sınır Kapısı tekrar açılacak" bilgisini verdi.
Mevlüt Peker
|
15 Ekim 2023, Pazar - 23:00
Blinken: Refah Sınır Kapısı tekrar açılacak

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Mısır ile Gazze arasında bulunan Refah Sınır Kapısı'nın yeniden açılacağı bilgisini verdi.

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Dışişleri Bakanı Antony Blinken , Mısır'ı ziyareti sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile yaptığı görüşmeyi "verimli" olarak nitelendiren ve bu görüşmeye atıfta bulunan Antony Blinken, Mısır'ın Gazze halkına önemli destekler sağladığının altını çizdi.

Refah Sınır Kapısı'nın tekrar açılacağı müjdesini veren ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, BM (Birleşmiş Milletler), Mısır, İsrail ve diğer ülkelerin iş birliği yaparak Gazze'ye yardımların nasıl ulaştırılacağına dair bir mekanizma oluşturulacağını dile getirdi.

Ayrıca, bugün göreve başlayan Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nin Orta Doğu İnsani Meselelerden Sorumlu Özel Temsilcisi Büyükelçi David Satterfield'in bu mevzuya odaklandığına ve teknik ayrıntıları düzenlemek için sahada çalışmalara başlayacağına dikkat çekti.

Hatırlatmak gerekirse, İsrail, Gazze Şeridi'nde yakıt, elektrik, su ve gıda hizmetlerini kestiği ve "tam abluka" ilan ettiği 10 Ekim'de Refah Sınır Kapısı çevresine hava saldırısında bulunmuştu.

İsrail-Filistin çatışması

7 Ekim'de İzzeddin el-Kassam Tugayları, Hamas'ın askeri birimi, İsrail'e "Aksa Tufanı" isimli geniş çaplı bir operasyon başlattı.

Gazze'den İsrail'e doğru binlerce roket fırlatıldı. Filistinli militan gruplar, Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez geçiş noktasını hızla ele geçirdi.

Bu gruplar, ele geçirdikleri bu noktadan İsrail'in iç bölgelerine sızdı. Karşılığında İsrail ordusu, Gazze'ye çok sayıda hava saldırısı düzenledi.

Bu saldırılar sonucunda 1300 İsrailli hayatını kaybederken, 3436'sı yaralandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in hava saldırıları sonucunda Gazze'de 724 çocuk, 458 kadın olmak üzere toplamda 3670 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 9600 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail'in işgalindeki Batı Şeria'da da İsrail askerleri ve Yahudi yerleşimcilerin düzenlediği saldırılarda 56 Filistinli hayatını kaybetti, 619 kişi yaralandı.

Bu saldırılar sırasında Gazze'de 9, Lübnan'da ise bir gazeteci hayatını kaybetti.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2105160/blinken-refah-sinir-kapisi-tekrar-acilacak
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.