Refah, Gazzeli 81 ağır yaralı için açılacak

Refah Sınır Kapısı’nın, Gazzeli ağır yaralılardan 81’inin Mısır’da tedavilerinin yapılabilmesi için yarın açılacağı belirtildi.
Mevlüt Peker
|
31 Ekim 2023, Salı - 23:03
Refah, Gazzeli 81 ağır yaralı için açılacak

Gazze Şeridi'nde İsrail'in devam eden saldırıları sonucu ağır yaralanan 81 kişinin tedavi için Mısır'a sevk edileceği belirtildi.

Refah Sınır Kapısı'nın Medya Sorumlusu Vail Ebu Muhsin, AA'ya yaptığı açıklamada, Gazze'de ciddi şekilde yaralanan bazı bireylerin tedavilerini Mısır hastanelerinde sürdürebilmeleri için 1 Kasım Çarşamba günü sınır kapısının açılacağını ifade etti.

Öte yandan, İsrail Sınır ve Geçişler Kurumu tarafından yapılan yazılı duyuruda, Mısır yetkililerinin, 81 ağır yaralı bireyin ülkelerine transfer edileceği hususunda İsrail otoritelerini bilgilendirdiği kaydedildi.

7 Ekim’den bugüne İsrail saldırılarında 25. gün

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023 Cumartesi günü işgalci İsrail'e karşı "Aksa Tufanı" ismini verdiği geniş çaplı bir saldırı başlattı.

Abluka altındaki Gazze'den İsrail hedeflerine doğru yüzlerce roket atıldı. Filistinli İzzeddin el-Kassam Tugayları mensupları, Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Geçiş Noktası'na ani baskın yaparak kontrolü ele geçirdi. İzzeddin e-Kassam Tugayları, kontrolü sağladıktan sonra İsrail'in iç bölgelerine sızdı.

İsrail ordusu ise İzzeddin el-Kassam Tugaylarının geniş çaplı saldırısına karşılık Gazze'ye yüzlerce hava saldırısı düzenledi. İsrail ordusu, 26 Ekim’de karadan sınırlı operasyonları genişletmeye başladı, hava saldırının dozunu daha da artırdı.

İSRAİL: İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın Gazze'den gerçekleştirdiği saldırılar ve Lübnan tarafından Hizbullah’ın saldırıları sonucunda 317'si asker olmak üzere 1400 İsrailli yaşamını yitirdi, 5132 İsrailli ise yaralandı. İsrail Sağlık Bakanlığı, hastanelerde müşahede altında bulunan 89'u ağır, 181'i orta ve 81'i hafif olmak üzere toplam 351 yaralının bulunduğunu açıkladı. İsrail, Kassam Tugayları tarafından esir alınan İsrailli sayısının ise 224 olarak belirlendiğini duyurdu.

GAZZE: Filistin Sağlık Bakanlığı ise, İsrail ordusunun hava saldırıları sebebiyle Gazze'de 3542’si bebek ve çocuk, 2187’si kadın, 414'ü yaşlı olmak üzere 8525 kişinin hayatını kaybettiğini, 21.643 kişinin ise yaralandığını duyurdu. Ölenlerden 5500 kişinin aynı aileden olduğu, bu ailelerin sayısının ise 772 olduğu bildirildi. Enkaz altında 1100'ü çocuk, 2000’den fazla kişinin olduğuna dair ihbar alındı.

BATI ŞERİA: İsrail'in işgali altındaki Batı Şeria'da, bir taraftan İsrail askerleri diğer taraftan Yahudi yerleşimcilerin saldırıları sonucu 124 Filistinli yaşamını yitirdi, 2000’den fazla Filistinli de yaralandı.

GAZETECİ: Çatışmalarda 32 Filistinli, 3 İsrailli ve 1i Lübnanlı toplam 36 gazeteci hayatını kaybetti. Filistinli gazetecilerden 3’ünün kadın olduğu belirtildi.

SAĞLIK KURULUŞLARI: Dünya Sağlık Örgütü, İsrail'in işgali altındaki bulunan Filistin topraklarında 7 Ekim’den bu tarafa sağlık hizmetlerine 171 saldırı düzenlendiği, 57 sağlık kurumunun doğrudan hedef alındığı açıkladı. İsrail saldırılarında 130 sağlık çalışanı ve 18 kurtarma personeli öldü, 25 hastane, 32 sağlık merkezi ve 25 ambulans tamamen kullanılamaz duruma geldi.

BM GÖREVLİSİ: BM, Gazze'de 7 Ekim'den bu tarafa yaşamını yitiren Birleşmiş Milletler çalışanları sayısının 67 olduğunu duyurdu.

LÜBNAN: Lübnan'ın güney sınırında, 8 Ekim'den bu tarafa Hizbullah ile İsrail ordusu arasında süren çatışmalarda ise 1’i gazeteci 4 sivil, 48 Hizbullah mensubu, 6 Filistin İslami Cihad Hareketi mensubu, 3 Hamas mensubu, 2 mensubu Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı mensubu hayatını kaybetti. Lübnan'dan yapılan saldırılarda ise 2 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil yaşamını yitirdi.

HASTANE SALDIRISI: 17 Ekim’de İsrail'in Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesine ABD yapımı MK-84 ile düzenlediği saldırıda 471 kişinin cesedine ulaşıldı. Yaralı sayısı ise 28'i ağır 342 olarak açıklandı. Hastane saldırısından kolaylıkla kurtulduğu gören İsrail, 28 Ekim akşamı Gazze'de binlerce yaralı ile sivilin olduğu en büyük sağlık tesisi Şifa Hastanesi’ni de hedef gösterdi.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, 24 Ekim’de yaptığı açıklamada yakıt, elektrik, su, ilaç ve tıbbi malzeme tükendiği için hastanelerde sağlık sisteminin tamamen çöktüğünü duyurdu.

KİLİSE SALDIRISI: İsrail'in 19 Ekim’de Gazze'deki Rum Ortodoks Kilisesi'ne saldırısında ise 20 kişi öldü.

OKUL, CAMİ, KAMU BİNASI VE KONUT HEDEFLERİ: İsrail 203 okulu bombaladı, 45 okul tamamen yıkıldı. Saldırılarda zarar gören 200.000 konuttan 32.500’ü tamamen yıkıldı. Gazze'deki saha ekipleri, 85 kamu binası ile birlikte onlarca hizmet tesisinin İsrail saldırılarının hedefi olduğunu, 47 cami ve 3 kilisenin de tamamen yok olduğunu belirledi.

YERİNDEN EDİLENLER: Gazze’de yerlerinden edilen ve nüfusun yüzde 75’ine tekabül eden 1 milyon 500 bin kişi hastanelere ve barınma merkezlerine sığındı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2107786/refah-gazzeli-81-agir-yarali-icin-acilacak
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.