İsrail, Gazze Tümeni Komutanı’nın öldürüldüğünü duyurdu

İsrail ordusu, üst düzey İsrailli komutanlardan olan Gazze Tümeni Komutanı Albay Asaf Hamami’nin 7 Ekim'de Kassam Tugayları saldırısında öldürüldüğünü, cesedinin ise Hamas’ta olduğunu duyurdu.
Mevlüt Peker
|
02 Aralık 2023, Cumartesi - 21:00
İsrail, Gazze Tümeni Komutanı’nın öldürüldüğünü duyurdu

İsrail ordusu, Güney Tugayı Gazze Tümeni Komutanı Albay Asaf Hamami'nin 7 Ekim'de öldürüldüğünü duyurdu. Ordunun açıklamasına göre, Albay Hamami'nin cesedi şu anda Hamas'ın elinde bulunuyor.

İsrail basınında çıkan haberlere göre, Albay Hamami, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından 7 Ekim'de düzenlenen saldırı sonrasında esir alınan en üst düzey rütbeli İsrail askeri olarak belirtiliyor. Bu durum, İsrail ordusu için önemli bir kayıp olarak nitelendiriliyor ve bölgedeki gerilimi daha da artırıyor.

İsrail'in Gazze işgal ve saldırılarına dair son durum

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'in sürekli ihlallerine karşı kapsamlı bir saldırı düzenledi. Buna yanıt olarak İsrail ordusu Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı. İsrail'de 7 Ekim'deki saldırılarda 310'u asker olmak üzere 1200 kişi öldü, 5 bin 132 kişi yaralandı. Gazze'deki çatışmalarda 70 İsrail askeri ve Lübnan sınırında 6 İsrail askeri öldü. Gazze'de ise İsrail saldırılarında 6 bin 150'si çocuk, 4 bini kadın olmak üzere 15 bin 207 Filistinli hayatını kaybetti.

Hamas ile İsrail arasındaki esir takası mutabakatı

İsrail ile Hamas arasında varılan esir takası mutabakatı çerçevesinde, Gazze Şeridi'nden 81 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de 240 Filistinli esir serbest bırakıldı. İsrail ordusu, "insani ara"nın bitmesinin ardından Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına yeniden başladı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2112694/israil-gazze-tumeni-komutaninin-olduruldugunu-duyurdu
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.