Ab-ı Hayat ne demek? Ab-ı Hayat kelimesinin TDK sözlük anlamı nedir?

Edebiyat severler, arama motorlarında ve TDK sözlüğünde Ab-ı Hayat kelimesinin anlamını araştırıyor. Peki Ab-ı Hayat ne demek? Ab-ı Hayat kelimesinin TDK sözlük anlamı nedir? İşte yanıtı...
Büşra Bayrak
|
11 Aralık 2023, Pazartesi - 19:42
Ab-ı Hayat ne demek? Ab-ı Hayat kelimesinin TDK sözlük anlamı nedir?

Günlük yaşamda sıkça kullanılan ve merak uyandıran kelimelerden biri olan "Ab-ı Hayat," özellikle İslam mitolojisi ve tasavvufi metinlerde önemli bir yer tutmaktadır. 

İşte Ab-ı Hayat kelimesinin anlamı ve bu efsane ile ilgili detaylar...

Ab-ı Hayat nedir?

Ab-ı Hayat, birçok kaynakta "ab-ı cavidani" olarak da geçen bir terimdir ve "ölümsüzlük suyu" anlamına gelir. Bu efsaneye göre, bu özel su dünyadaki bir nehir kaynağında bulunmaktadır. 

İslam mitolojisine göre, İskender, Hz. İlyas ve Hz. Hızır, Ab-ı Hayat'ı aramak üzere bir yolculuğa çıkmışlardır. Hz. İlyas ve Hz. Hızır, bu efsanevi suyu bulup içtiklerinde ölümsüzlükle ödüllendirilmişlerdir.

Ab-ı Hayat kelimesi hangi anlamda kullanılır?

Ab-ı Hayat, başka kaynaklarda cennetteki ırmaklardan birinin adı olarak da geçmektedir. İslam inancına göre, dünyada iyi ameller işleyip haramlardan uzak duranlar bu özel suyu içerek cennette sonsuz yaşama kavuşacaklardır. Bu inanış, tasavvufi metinlerde ve divan şairlerinin eserlerinde de sıklıkla işlenmiş ve desteklenmiştir. İslam dünyasında Ab-ı Hayat, bir anlamda ölümsüzlük ve sonsuz yaşam arayışını simgeler.

Sonuç olarak, Ab-ı Hayat kelimesi, İslam mitolojisi ve tasavvufi metinlerde derin anlamlara sahip olan bir terimdir. Ölümsüzlük suyu efsanesi, pek çok kültürde ve inanç sistemlerinde benzer biçimde karşımıza çıkmaktadır, ancak İslam kültüründeki özel anlamıyla dikkat çeker.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2114147/ab-i-hayat-ne-demek-ab-i-hayat-kelimesinin-tdk-sozluk-anlami-nedir
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.