Mansur Yavaş: "Halkın tertemiz parasını çöp projelere yatıramazsınız"

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, önceliklerinin çöp projeler değil insan olduğunu vurguladı. "Kentte bu kadar okulundan mahrum olan, kırtasiyeye, gıdaya ulaşamayan, evinde ısınamayan, eşit bir şekilde okuyamayan çocuk varken siz fantezi projelerle halkın tertemiz parasını çöp projelere yatıramazsınız" ifadelerini kullandı.
Ersin Küçükbarak
|
10 Şubat 2024, Cumartesi - 11:24
Mansur Yavaş: "Halkın tertemiz parasını çöp projelere yatıramazsınız"

'Yozgat Demokrat Dernekler Federasyonu ve Bağlı Dernekler' buluşmasına katılan Mansur Yavaş, şeffaf olmanın bir belediye başkanı olarak her zaman faydasını gördüğünü söyledi.

Mansur Yavaş, Beypazarı Belediye Başkanı olduğu dönemde 15 Belediye Meclisi üyesinden 11’inin kendi partisi, 4’ünün muhalefetten olduğunu belirtti.

Hiçbir zorunluluğu olmamasına rağmen encümene muhalefetten 1 üye aldığını anlatan Yavaş, şeffaf olmanın konforunu yaşadığını şu sözlerle dile getirdi:

“Şeffaf olmanın konforunu yaşamış birisiyim”

“ Encümene muhalefetten 1 üye kattım, 'gelsin orada yapılan işleri görsün' diye. Ve o kadar çok faydasını gördüm ki, sadece kedi partinizden encümen aldığınız zaman dışarıda dedikodu dönüyor. Ne zaman ki belediye encümenleri muhalefetten üye aldı ne dedikodu kaldı ne bir şey kaldı. Çünkü eğer bilgi almak istiyorlarsa kendi parti üyelerine sordular. Dolayısıyla şeffaf olmanın konforunu yaşamış birisiyim. Şimdi de aynı şekilde önce parayı harcamadan 550 kuruluşa, 'İhtiyaçlarınız nedir? Önümüzdeki yıl bütçeyi sizin ihtiyaçlarınıza göre yapıyoruz' diyerek, başlıyoruz ve daha sonra da bütün belediye başkanlarının çekindiği, Sayıştay raporlarını internet sitemizde yayınlıyoruz"

“Türkiye'de bir numarayız”

Mansur Yavaş, Yozgatlılara verdikleri destekten dolayı teşekkürlerini  iletti.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin yıllar sonra el değiştirdiğini hatırlatan Yavaş,  kenti yıllarca yönetenlerin yıllarca “Biz gidersek bu kent batar, bu kent yönetilemez.” dediğine işaret etti.

Yavaş şöyle devam etti:

“Siz bize güvendiniz. İş başına geçtik. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin çalmadan da yönetilebileceğini, dürüst yönetilebileceğini, halkın ihtiyaçları doğrultusunda yönetilebileceğini gösterdiğimiz gibi o attıkları iftiraların tersine, elinde kapı kapı paket dağıtıp fotoğraf çektiren belediye başkanları gitti. Artık hiçbir şekilde reklam yapmadan hepimizin inancına uygun bir şekilde, alan elin veren eli görmediği bir şekilde ve insanca, görevimiz olarak gördüğümüz, asla 'kim nereye oy vermiş' diye bakmadan, destek isteyen herkesin hiçbir şeyini sorgulamadan yeni bir sisteme geçip Başkent kart üzerinden desteklere başladık ve şu anda Türkiye'de bir numarayız"

“Vicdanınızı sorgulamanız lazım”

Mansur Yavaş, belediye bütçesinin yüzde 12'sini ihtiyaç sahiplerine harcadıkları bilgisini paylaştı.

Yavaş şunları aktardı:

"Rakiplerimiz yüzde 4'ünü ayırmış. Onun da yüzde 1,5'ini harcıyorlar, yüzde 3,5'ini başka çılgın projelere harcıyorlar. İşte bir belediye başkanı kentinde yaşayan insanların sağlığını düşündüğü kadar geçimini de düşünmek zorunda. Eğer ben o ilçede 50 bin kişiye yardım ederken siz de 2 bin kişiye yardım ediyorsanız o zaman vicdanınızı, önceliklerinizi sorgulamanız lazım”

“Halkın tertemiz parasını çöp projelere yatıramazsınız”

“ Kentte bu kadar okulundan mahrum olan çocuk, kırtasiyeye, gıdaya ulaşamayan çocuk, evinde ısınamayan eşit bir şekilde okuyamayan çocuk varken siz fantezi projelerle halkın tertemiz parasını çöp projelere yatıramazsınız. Bizim önceliğimiz insandır. Bu desteğe ihtiyacı olan insanların, hiçbir şekilde incinmeden bu kentte insanca yaşaması gerekir"

http://www.ankaramasasi.com/haber/2124286/mansur-yavas-halkin-tertemiz-parasini-cop-projelere-yatiramazsiniz
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.