Erdoğan BAE ve Mısır’a gidecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) ve Mısır'a gidecek.
Kaynak: AA
|
11 Şubat 2024, Pazar - 20:00
Erdoğan BAE ve Mısır’a gidecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gelecek hafta gerçekleştireceği yoğun diplomasi trafiği kapsamında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır Arap Cumhuriyeti'ne resmi ziyaretler düzenleyecek. Bu ziyaretler, iki ülke ile Türkiye arasındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesi açısından büyük önem taşıyor.

DÜNYA HÜKÜMETLER ZİRVESİ'NDE ONUR KONUĞU

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12-13 Şubat tarihlerinde BAE'nin ev sahipliğinde Dubai'de gerçekleştirilecek "Geleceğin Hükümetlerini Şekillendirmek" temalı Dünya Hükümetler Zirvesi'ne onur konuğu olarak katılacak. Erdoğan'ın zirvede ana konuşmacı olması ve geleceğin yönetim biçimleri üzerine önemli değerlendirmelerde bulunması bekleniyor.

İKİLİ GÖRÜŞMELER VE İŞBİRLİĞİ OLANAKLARI

Zirve sırasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan başta olmak üzere, katılımcı ülkelerin liderleriyle ikili görüşmeler yapması öngörülüyor. Bu görüşmelerin, iki ülke arasındaki işbirliği olanaklarını artırması ve yeni işbirliği yollarının keşfedilmesi açısından kritik rol oynaması bekleniyor.

MISIR İLE İLİŞKİLERİN CANLANDIRILMASI

14 Şubat'ta gerçekleşecek Mısır ziyareti kapsamında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kahire'deki görüşmelerinde Türkiye-Mısır ilişkilerinin daha da geliştirilmesi ve iki ülke arasındaki üst düzey işbirliği mekanizmalarının canlandırılması hedefleniyor. Bu görüşmeler, ikili ilişkilerin yanı sıra, Gazze ve işgal altındaki Filistin topraklarında yaşanan İsrail saldırıları gibi güncel küresel ve bölgesel meselelerin ele alınması için bir fırsat sunacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu ziyaretleri, bölgesel barış ve istikrarın sağlanması, ikili ilişkilerin güçlendirilmesi ve ortak çıkarların teşvik edilmesi açısından büyük önem arz ediyor.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2124479/erdogan-bae-ve-misira-gidecek
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.