Rusya’nın Alman subayların ses kaydını yayınlaması Alman hükümetini harekete geçirdi

Rusya, üst düzey Alman hava kuvvetleri subaylarının Alman yapımı füzelerin Rusya’ya ait bir köprüyü imha etmesine ilişkin konuşmalarına ait ses kayıtlarını yayınladı.
Ersin Küçükbarak
|
02 Mart 2024, Cumartesi - 23:42
Rusya’nın Alman subayların ses kaydını yayınlaması Alman hükümetini harekete geçirdi

Ukrayna- Rusya savaşı devam ediyor.

24 Şubat 2022’de başlayan Rus işgaline karşı Ukrayna’nın direnişi sürüyor.

Bu süreçte Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği (AB) Kiev Hükümetine destek veriyor.

Yüz milyarlarca dolarlık silah ve mühimmat Ukrayna cephesine gönderiliyor.

Savaş devam ederken üst düzey Alman hava kuvvetleri subaylarına ait görüşmelerin ses kayıtları Rusya’nın eline geçti.

Kayıtlarda, Alman subayların, Ukrayna'ya destek konusunda görüşmesi yer alıyor.

 Subaylar, Almanya üretimi Taurus füzelerinin Kırım Yarımadası'ndaki Rusya'ya ait köprüyü imha edip edemeyeceğini de konuşuyor.

Böylesi ciddi bir sızıntı Alman hükümetini harekete geçirdi.

Olayı "çok ciddi bir konu" olarak niteleyen Almanya Başbakanı Olaf Scholz, es kaydının Rusya'da yayınlanmasına ilişkin olayın hızla aydınlatılacağını söyledi.

"Çok ciddi bir konu"

Alman Haber Ajansı DPA'nın haberine göre Scholz, Vatikan'da yaptığı açıklamada, ses kayıtlarının Rus basını tarafından yayınlanmasını "çok ciddi bir konu" olarak yorumladı.

Bunun dış politikada sorun olup olmayacağına ilişkin bir soru üzerine Scholz, "İşte bu yüzden bu konu artık çok dikkatli, çok yoğun ve çok hızlı bir şekilde aydınlatılıyor. Bu da gerekli." Değerlendirmesinde bulundu.

Alman subayların 30 dakikalık ses kaydı Rus basınında

Alman subaylarının 30 dakikalık ses kaydı Russia Today (RT) Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan tarafından yayınlamıştı.

Üst düzey Alman Hava Kuvvetleri mensupları ses kaydında Taurus füzelerinin Rusya'nın yasa dışı ilhak ettiği Kırım Yarımadası'na inşa ettiği köprüyü teknik olarak imha edip edemeyeceğini konuşuyor.

Rıs basınına sızan ses kaydında Kiev yönetiminin talep ettiği Taurus füzelerinin Ukrayna'ya teslimi konusunda Almanya’daki siyasi iradeden izin çıkmadığı da ifade ediliyor.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2127451/rusyanin-alman-subaylarin-ses-kaydini-yayinlamasi-alman-hukumetini-harekete-gecirdi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.