Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas'ı ağırlayacak

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı ağırlamak üzere Ankara'da kritik bir görüşmeye hazırlanıyor. Görüşmede, Gazze'deki son durum, ateşkes çabaları ve insani yardımların ulaştırılması gibi önemli konular ele alınacak. Türkiye'nin Filistin'e olan desteği ve bölgedeki barış çabaları, Erdoğan'ın Abbas ile gerçekleştireceği bu buluşmada mercek altına alınacak.
Afife Kaya
|
05 Mart 2024, Salı - 10:15
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas'ı ağırlayacak

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzun bir aradan sonra Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı Ankara'da ağırlayacak.

Türkiye, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının başlamasından bu yana bölgedeki gelişmeleri yakından takip ediyor.

Gündem "Ateşkes"

Görüşmenin ana gündem maddelerinden biri, Gazze'de ateşkes için yürütülen çalışmaların değerlendirilmesi olacak. Türkiye, bölgede yaşanan çatışmaların bir an önce sona ermesini ve insanî krizin hafifletilmesini amaçlıyor. Bu bağlamda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Abbas ile yapacağı görüşmede, ateşkes konusundaki son durumun yanı sıra Türkiye'nin ateşkesin garantörü olma önerisi de masaya yatırılacak.

Diğer bir önemli konu ise Gazze'ye yönelik insani yardımların kesintisiz bir şekilde ulaştırılması. Türkiye'nin, bölgedeki insani krize yönelik duyarlılığı ve yardım çabaları biliniyor. Görüşmede, bu yardımların ulaştırılması için atılabilecek adımlar ve Türkiye'nin rolü üzerine detaylı görüşmelerin yapılması bekleniyor.

Filistin'in bağımsızlığına destek 

Gazze'deki son durumun yanı sıra, barış ve istikrarın sağlanması için Filistin'in 1967 sınırlarında, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir devlet olarak tanınması gerekliliği de gündemde olacak. Türkiye'nin, Filistin halkının haklarını savunma ve adaletin tesis edilmesi konusundaki kararlılığı biliniyor ve bu konuda Abbas ile derinlemesine görüşmelerin yapılması öngörülüyor.

Türkiye, bölgedeki barış ve istikrarın sağlanması için uluslararası toplumla yakın iş birliği içinde çalışmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Abbas'ı ağırlayacağı bu görüşme, bölgedeki gelişmelerin yanı sıra Türkiye'nin Filistin'e olan desteğinin de bir göstergesi olacak.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2127837/cumhurbaskani-erdogan-filistin-devlet-baskani-abbasi-agirlayacak
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.