Rusya'nın para birimi arayışı: Türk lirası alternatif olamadı

Rusya'nın yaptırımların etkisiyle dolar ve Euro yerine alternatif para birimleri arayışı, Türk lirası gibi seçeneklerle zorluklarla karşılaşıyor. Rusya Merkez Bankası, yüksek değişkenlik ve düşük likidite riskleri nedeniyle Çin yuanı dışındaki dost ülke para birimlerini tercih etmemeye karar verdi. Bu karar, uluslararası piyasalarda Rusya'nın rezerv politikasını şekillendirirken, Çin yuanının artan önemi ve likiditesi dikkat çekiyor.
Afife Kaya
|
30 Mart 2024, Cumartesi - 19:09
Rusya'nın para birimi arayışı: Türk lirası alternatif olamadı

Rusya'nın, yaptırımların etkisiyle rezervlerindeki dolar ve Euro kullanımından kaçınma çabası, Türk lirası gibi alternatif para birimlerine yönelmesini engelliyor. Rusya Merkez Bankası, dün açıkladığı raporda, Çin yuanı dışındaki diğer dost ülke para birimlerinin yüksek değişkenlik ve düşük likidite riskleri taşıdığını vurguladı.

NATO'nun desteklediği Ukrayna ile devam eden savaş ve uygulanan yaptırımlar, Rusya'nın finansal bağımsızlığını güçlendirmek için alternatif arayışını hızlandırdı. Ancak, Rusya'nın 600 milyar dolarlık rezervinin yaklaşık yarısı Batılı ülkeler tarafından dondurulmuş durumda.

Özellikle, Çin yuanı, Türk lirası ve Hindistan rupisi gibi "dost ülke" para birimlerinin rezervlerde kullanılması düşünülse de, Rusya Merkez Bankası'nın raporunda bu para birimlerinin likiditesinin düşük olduğu ve kurlarının çok değişken olduğu belirtildi. Bu durum, rezerv para birimi olarak kullanımlarını engelliyor.

Raporda ayrıca, Çin yuanının uluslararası alanda artan rolüne ve likiditesine dikkat çekildi. Son yıllarda ABD dolarının yerini alan yuan, Rusya'da en çok işlem gören yabancı para birimi haline geldi.

Ukrayna savaşı ve uygulanan yaptırımlar öncesi, yuanın Rusya piyasasındaki işlem hacmi oldukça düşüktü. Ancak, Çin'in Rusya ile olan ticaretindeki artış ve derinleşen ilişkileri, yuanın Rusya ekonomisindeki rolünün giderek artmasına neden oldu.

Rusya Merkez Bankası verilerine göre, son iki yılda rezervler 40 milyar dolarlık bir düşüşle 590,1 milyar dolara geriledi. Ancak, yaklaşık 300 milyar dolarlık bir kısım ABD ve Avrupa bankalarında dondurulmuş durumda.

Raporda, 2023'teki rezerv artışında altın fiyatlarındaki yükselişin etkili olduğu da belirtildi. Rusya, yaptırımlara karşı koymak ve finansal bağımsızlığını güçlendirmek adına rezervlerini çeşitlendirmek için alternatif arayışını sürdürüyor.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2131690/rusyanin-para-birimi-arayisi-turk-lirasi-alternatif-olamadi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.