Crocus City Hall saldırısına ilişkin tutuklu sayısı 10'a yükseldi

Rusya'nın başkenti Moskova'daki "Crocus City Hall" konser salonunda düzenlenen saldırıyla ilgili tutuklananların sayısı 10'a yükseldi.
AA
|
02 Nisan 2024, Salı - 00:00
Crocus City Hall saldırısına ilişkin tutuklu sayısı 10'a yükseldi

144 kişinin hayatını kaybettiği "Crocus City Hall" saldırısıyla ilgili gözaltına alınan şüphelilerden birisi hakkında daha tutuklama kararı verildi. Böylece toplam tutuklu sayısı 10'a yükseldi.

22 Mart akşamı düzenlenen saldırıyla ilgili gözaltına alınan şüphelilerden biri daha Basmanniy Bölge Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkarıldı.

Terör saldırısına katılmakla suçlanan Tacikistan kökenli Yakubconi Yusufzoda'nın 22 Mayıs'a kadar cezaevinde tutuklu kalmasına karar verildi. Yusufzoda'nın 26 Mart’ta yapılan kimlik sorgusu sırasında polise karşı koyması üzerine gözaltına alındığı ifade edildi.

Mahkeme, daha önce doğrudan saldırıyı düzenleyen şüphelilerden Tacikistan vatandaşları Dalercon Mirzoyev, Saidakram Murodali Raçabalizoda, Fariduni Şamsidin ve Muhammadsobir Fayzov ile diğer şüpheliler Nazrimad Lutfulloi, Aminçon ve Dilovar İslomov kardeşler ile babaları İsroil İslomov ile Kırgızistan kökenli Rus vatandaşı Alişer Kasimov’un 22 Mayıs'a kadar cezaevinde tutuklu kalmasına karar vermişti.

Ne olmuştu?

Rusya’nın başkenti Moskova'da "Crocus City Hall" adlı konser salonunda 22 Mart akşamı silahlı kişilerce saldırı düzenlenmiş, sosyal medyada paylaşılan görüntülerde ise saldırganların otomatik silahlarla salonda rastgele ateş açtıkları görülmüştü. Saldırıda 144 kişinin yaşamını yitirdiği açıklanmıştı.

Rusya Soruşturma Komitesi tarafından yapılan açıklamada da analiz ve incelemelerin ardından saldırıyı gerçekleştiren kişilerin, "Ukraynalı aşırı milliyetçilerle bağlantıları olduğuna dair kanıtlar elde edildiği" belirtilmişti.

Moskova’daki Basmanniy Bölge Mahkemesi, saldırıyla ilgili hakim karşısına çıkarılan 9 şüpheli hakkında tutuklama kararı vermişti. 

http://www.ankaramasasi.com/haber/2132038/crocus-city-hall-saldirisina-iliskin-tutuklu-sayisi-10a-yukseldi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.