Kısmi emeklilikte yeni dönem: EYT'yi kaçıranlar için yeni fırsat!

2000-2008 yılları arasında SGK girişi olanlar için "Mini EYT" adı verilen yeni düzenleme hayata geçirildi. Bu düzenleme, kısmi emeklilik şartlarını sağlayan vatandaşlara erken emeklilik imkanı sunuyor.
Afife Kaya
|
03 Nisan 2024, Çarşamba - 22:56
Kısmi emeklilikte yeni dönem: EYT'yi kaçıranlar için yeni fırsat!

SGK girişi 2000-2008 yılları arasında olanlar için önemli bir gelişme yaşandı. Hükümet tarafından "Mini EYT" olarak adlandırılan yeni bir düzenleme hayata geçirildi ve erken emekli olabilecek vatandaşların listesi belirlendi. Bu düzenlemeyle, EYT'yi kıl payı kaçıran milyonlarca kişi için erken emeklilik kapısı açılmış oldu.

Kısmi emeklilik sistemi kapsamında, 10 yıl boyunca prim ödemesi yapılmış olan bireylere emeklilik imkanı sunuluyor. Ancak, bu fırsattan yararlanabilmek için belirli koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Öncelikli olarak, sigortalılık durumunun 8 Eylül 1999 tarihinden öncesine dayanması gerekmektedir. İkinci olarak, SSK'lı olunması gerekmektedir. Üçüncü olarak ise, kısmi emeklilik için gereken prim günü şartları arasında 3600 prim günü (yani 10 yıl), 15 yıl (bu sürenin tamamlanmış olması) veya kadınların 50, erkeklerin ise 55 yaşında olması gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan bireyler, kısmi emeklilikten faydalanarak emeklilik hakkını elde edebilmektedirler. Detaylı bilgilere ve başvuru sürecine ilişkin Resmi Gazete'de yayımlanan kanun teklifi incelenebilir.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2132312/kismi-emeklilikte-yeni-donem-eytyi-kaciranlar-icin-yeni-firsat
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.