Arap Birliği Konseyinden BMGK'ye İsrail'i Gazze'deki saldırılarını durdurmaya zorlama çağrısı

Arap Birliği Konseyi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) İsrail'i Gazze'deki saldırılarını durdurmaya zorlaması çağrısında bulundu.
AA
|
04 Nisan 2024, Perşembe - 07:50
Arap Birliği Konseyinden BMGK'ye İsrail'i Gazze'deki saldırılarını durdurmaya zorlama çağrısı

Konseyden yapılan yazılı açıklamaya göre, Arap Birliği Konseyinde daimi delegeler düzeyinde gerçekleştirilen olağanüstü toplantıda İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi'ndeki gelişmeler ele alındı.

Moritanya liderliğinde düzenlenen toplantıda BM'nin 7'nci maddesi doğrultusunda İsrail'in ateşkese bağlı kalmasını sağlayacak karar alınması çağrısında bulunuldu.

BMGK'den de İsrail'i Filistin halkına yönelik saldırılarını durdurmaya zorlaması ve Gazze Şeridi'ne insani yardımların girişini sağlamasının talep edildiği toplantıda, bunun da BM'nin 7. maddesinin yanı sıra BMGK'nin ilgili kararları ve uluslararası insancıl hukuk doğrultusundaki mekanizmayla olması gerektiğine işaret edildi.

Konseyin açıklamasında, İsrail'in Refah şehrine kara harekatı başlatmasının feci sonuçlarının olacağı ve bunun sonucunda Filistinlilerin acımasız katliamlara maruz kalacağı ve zorla yerlerinden edileceği uyarısında bulunuldu.

Açıklamada İsrail'in, Güvenlik Konseyinin "ramazanda derhal ateşkes" kararına uymayı reddetmesi, Suriye topraklarına saldırılarını tekrarlaması ve Lübnan'ın güneyine yönelik saldırıları ile Uluslararası Adalet Divanının özellikle Gazze Şeridi'nin tamamına engelsiz insani yardım sağlanması konusunda 26 Ocak ve 28 Mart tarihli kararlarında emrettiği geçici tedbirlere uymaması kınandı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2132351/arap-birligi-konseyinden-bmgkye-israili-gazzedeki-saldirilarini-durdurmaya-zorlama-cagrisi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.