ABD, İsrail'e, “İran saldırısına karşılık vermeden önce son gelişmeler hakkında bizi de bilgilendirin” çağrısı yaptı

ABD, İsrail'den İran saldırısına herhangi bir karşılık vermeden önce son gelişmeler hakkında bilgilendirilmelerini talep etti.
Ersin Küçükbarak
|
14 Nisan 2024, Pazar - 08:09
ABD, İsrail'e,  “İran saldırısına karşılık vermeden önce son gelişmeler hakkında bizi de bilgilendirin” çağrısı yaptı

İsrail’e sınırlı bir hava saldırısı düzenleyen İran beklemeye geçti.

İran, Netanyahu Yönetimi’nin olası saldırısına karşı savunmaya geçerken herkes Tel Aviv’in nasıl bir yanıt vereceğini merak ediyor.

Nitekim bu konu İsrail ve Amerikan savunma bakanları görüşmesinde de gündeme geldi.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın ABD'li mevkidaşı Lloyd Austin ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ayrıntılarını İsrail devlet televizyonu KAN duyurdu.

KAN'ın haberine göre, Austin, Gallant'tan, İsrail'in, İran saldırılarına herhangi bir karşılık vermeden önce ABD'yi son gelişmeler hakkında bilgilendirmesi talebinde bulundu.

Gallant da X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, görüşmede, İran saldırısına karşı İsrail'in savunma operasyonlarını anlattığını belirtti.

İsrail Savunma Bakanı "her türlü tehditle yüzleşmeye hazır, vatandaşlarını savunmaya da kararlı olduklarını" Austin’e iletti.

İsrail ve Amerikalı savunma bakanları, son 24 saat içinde ikinci kez telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İsrail Güvenlik Kabinesi, İran'ın saldırısına yanıt için Savaş Kabinesine yetki vermişti.

Savaş Kabinesinde, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun yanı sıra Savunma Bakanı Yoav Gallant ve ana muhalefet lideri Benny Gantz yer alıyor.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2133577/abd-israile-iran-saldirisina-karsilik-vermeden-once-son-gelismeler-hakkinda-bizi-de-bilgilendirin-cagrisi-yapti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.