"Otomatik ödeme talimatı verenler geriye dönük 10 yıllık kesintiyi talep edebilir"

Son dönemde bankaların otomatik ödeme talimatlarından kaynaklı olarak yapılan kesintilerle ilgili şikayetler artarken, Avukat Ali Kızılay, sözleşmelerin değiştirilerek bu kesintilerin gerçekleştirildiğini belirtti. Vatandaşları uyararak geriye dönük 10 yıllık kesintiyi talep etme hakkına sahip olduklarını ifade etti.
Afife Kaya
|
16 Nisan 2024, Salı - 18:00
"Otomatik ödeme talimatı verenler geriye dönük 10 yıllık kesintiyi talep edebilir"

Son dönemde bankaların otomatik ödeme talimatlarından kaynaklı olarak kesinti yapmasıyla ilgili şikayetler artıyor. Avukat Ali Kızılay, bankaların sözleşmeleri değiştirerek bu kesintileri gerçekleştirebildiğini belirtti ve vatandaşları uyardı: Geriye dönük 10 yıllık kesintiyi talep edebilirsiniz.

Avukat Ali Kızılay, son zamanlarda kendisine gelen birçok kişinin otomatik ödeme talimatlarıyla ilgili şikayetlerini dile getirdiğini ifade etti. Kızılay, "Özellikle müvekkillerimiz hesap özetlerini kontrol ettiklerinde otomatik ödeme talimatlarından kaynaklı masraf kesintisi hatta yerine o masraf kesintileri ile birlikte faiz işletildiği gibi hususlarda şikayetler bize de gelmeye başladı." dedi.

Bankaların müşterilere kredi kartları verirken otomatik ödeme talimatlarından kaynaklı kesinti yapılmayacağını belirterek kartları verdiğini, ancak daha sonra müşteri haberi olmadan sözleşmelerin değiştirilerek masraf kesintisi yapıldığını belirten Kızılay, bu durumun tüketici kanununa göre yasa dışı olduğunu vurguladı.

Ali Kızılay, "Vatandaşlarımızın öncelikle bunu bilmesi gerekiyor. Ayrıca sözleşmede esaslı bir değişiklik yapılacaksa bunun 1 ay önceden yazılı bir şekilde bildirilmesi gerekiyor. Aksi durumda sözleşmeye böyle bir madde eklenmiş ve bu durum müşteri ile müzakere edilmemiş ise bununla ilgili olarak yine tüketicinin belirli hakları vardır." şeklinde konuştu.

"GERİYE DÖNÜK 10 YILLIK KESİNTİ TALEP EDİLEBİLİR"

Kızılay, vatandaşların geriye dönük 10 yıllık kesintiyi talep edebileceklerini belirterek, "Burada hukuken haksız şart olarak nitelendiriliyor. Bunun oluşabilmesi için satıcı tarafından belirlenen şartın müzakere edilmeden sözleşmeye eklenmiş olması gerekiyor. Ayrıca tarafların hak ve yükümlülüklerinden tüketici aleyhine bir dengesizlik oluşturulması bu durumun da iyi niyet kurallarına aykırı olması gerekiyor. Bu 3 şart birlikte gerçekleşmiş ise biz burada haksız şartın varlığından bahsedebiliyoruz." ifadelerini kullandı.

Ali Kızılay, söz konusu kesintilerin zaman aşımı süresi içinde olduğunu belirterek, "Şayet böyle bir kesinti yapılmış ise zaman aşımı şartları çerçevesinde ki burada da 10 yıllık bir zaman aşımından bahsedebiliriz. 10 yıllık geriye dönük kendisinden habersiz şekilde tahsil edilen masraf ve işletilen faizi bankalar Anonim Şirket kabul edildiği için paraların da hesaba geçmesi ile birlikte paranın nemalandırıldığı yani bankanın menfaat temin ettiği kabul edildiği için avans faizi ile birlikte iadesini talep etmeleri mümkündür. Vatandaşlarımızın bununla ilgili olarak bir durumu fark ettiklerinde Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru yaparak bu ücretleri talep ve tahsil etme imkanları mevcuttur." şeklinde konuştu.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2133948/otomatik-odeme-talimati-verenler-geriye-donuk-10-yillik-kesintiyi-talep-edebilir
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.