Asgari ücrete ara zam gelecek mi?

Asgari ücrete ara zammın olup olmayacağı çalışanların gündeminde yer almaya devam ediyor. Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş'tan dikkat çeken bir açıklama geldi. Karakaş, "Asgari ücrete bir ara zam gelebilir" diyerek tarih verdi. İşte detaylar...
Ecem Çetin
|
12 Mayıs 2024, Pazar - 10:41
Asgari ücrete ara zam gelecek mi?

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücrete ocak ayında yüzde 49'luk zam yapıldı.  Yeni asgari ücret 17 bin 2 TL oldu.

Asgari ücrete bu yıl eski sistemde olduğu gibi sadece 'ocak' ayında zam geleceği açıklandı. Yani bir sonraki zam temmuz ayında değil, yıl sonunda yapılacak.

Ancak zaman zaman 'ara zam' haberleri ve iddiaları gündeme geliyor.

Yine Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş'tan dikkat çeken bir açıklama geldi. 

İsa Karakaş, açlık sınırı 20 bin TL'ye yaklaşmışken, asgari ücretin 17 bin TL'nin altında kalmasının yasal düzenlemenin ruhuna ve özüne aykırı olduğunu ifade etti.

Karakaş,  enflasyonun yükünün sadece çalışanlara yüklenmemesi gerektiğini söyledi. 

Doğalgaz ve elektrik gibi kamu zamlarının ertelendiğini belirten Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, bu zamların  haziran ayında enflasyon açıklandıktan yansıtılabileceğini aktardı. 

Karakaş, zamlar kamuoyuna  yansıtıldığı taktirde eylül ayı gibi Asgari ücrete bir ara zam gelebileceğini ifade etti. 

İsa Karakaş, bu yönde duyumlar aldıklarını açıkladı. 

Karakaş, şunları söyledi;

Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ara zam tartışmalarına ilişkin Asgari Ücrete temmuz ayında artış yapılamayacağı dikkate alınarak ocak ayında ona göre bir artış yapıldığını ifade etti.


http://www.ankaramasasi.com/haber/2138010/asgari-ucrete-ara-zam-gelecek-mi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.