Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Yıldız, Filistin’in BM’ye tam üye olmayı hak ettiğini belirtti

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Yıldız, Filistin'in BM'ye tam üyeliğini destekleyerek uluslararası toplumun eşit üyeleri olarak muamele görmeyi hak ettiklerini vurguladı. Yıldız, BM Genel Kurulu'nda yapılan oylamada Filistin'in BM'ye tam üyelik talebinin kabul edilmesinin önemli bir adım olduğunu belirtti ve iki devletli çözüm için çağrıda bulundu.
Afife Kaya
|
13 Mayıs 2024, Pazartesi - 19:22
Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Yıldız, Filistin’in BM’ye tam üye olmayı hak ettiğini belirtti

Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Yıldız, "Filistin, BM'ye tam üye olmayı ve uluslararası toplumun eşit üyesi olarak muamele görmeyi hak ediyor" dedi. Yıldız, BM Genel Kurulu'nda düzenlenen acil özel oturumda konuştu.

BM Genel Kurulu'nda 10 Mayıs'ta yapılan oylamada Filistin'in BM'ye tam üyeliğinin BM Güvenlik Konseyi'nde tekrar görüşülmesi talebinin 143 "evet" oyu ile kabul edilmesi uluslararası toplumun ortak tutumunu gösterdiğini belirten Yıldız, Türkiye'nin bu tarihi karara ortak sunuculuk yapmaktan gurur duyduğunu ifade etti.

"Önemli bir mihenk taşı"

Büyükelçi  Ahmet Yıldız, "Kararın kabulü, sadece Filistin'in devlet kurma yolunda önemli bir mihenk taşı temsil etmiyor. Aynı zamanda BM Güvenlik Konseyi ve uluslararası toplumun sesi arasındaki artan farklılığı ortaya koyuyor" ifadesini kullandı.

Gazze ve Batı Şeria'daki durumun ciddiyetini vurgulayan Yıldız, "Filistin halkı, uluslararası hukuka hiçbir şekilde saygı duyulmadan, vicdansızca hedef alınıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Büyükelçi Yıldız, "Bu benzeri görülmemiş insani trajediye rağmen insan eliyle oluşturulan kıtlığı ve akan kanı durduramamak bir felaket ve utanç verici" dedi.

"BM Şartı'nın en ağır ihlalleri gözümüzün önünde gerçekleşiyor"

"BM Şartı'nın en ağır ihlalleri Gazze'de, gözümüzün önünde gerçekleşiyor" diyen Yıldız, buna BM ve BM Şartı'na yönelik hakaretlerin eşlik ettiğini kaydetti.

Büyükelçi Ahmet Yıldız, "BM Güvenlik Konseyi'ne, ateşkesle başlayarak, acil adım atma çağrısında bulunuyoruz" dedi.

"Filistin, BM'ye tam üye olmayı hak ediyor"

Türkiye'nin Filistin'in BM'ye tam üyeliğini desteklediğini belirten  Ahmet Yıldız, bu adımın Filistinlilerin egemenlik ve bağımsızlık hedeflerine ulaşmalarını sağlayacağını ve iki devletli çözüme ivme kazandıracağını söyledi.

 Ahmet Yıldız, "Filistin, BM'ye tam üye olmayı ve uluslararası toplumun eşit üyesi olarak muamele görmeyi hak ediyor" dedi.

Ahmet Yıldız, BM Güvenlik Konseyi'ne iki devletli çözüm temelinde siyasi çözüm yolunda somut adım atma çağrısında bulunarak, Filistin delegasyonunun BM Genel Kurulu toplantılarına katılma hakkı kazanmasından memnuniyet duyduğunu ifade etti.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2138255/turkiyenin-birlesmis-milletler-daimi-temsilcisi-buyukelci-ahmet-yildiz-filistinin-bmye-tam-uye-olmayi-hak-ettigini-belirtti
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.