Türkiye'ye yabancı yatırımda büyük düşüş

Türkiye'ye yılın ilk çeyreğinde giren uluslararası doğrudan yatırım (UDY) miktarı 1.5 milyar dolar olarak kaydedildi, ancak bu rakam son üç yılın çeyreklik ortalamasına kıyasla yüzde 52 düşüş gösterdi. Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Ödemeler Dengesi İstatistikleri'ni yayımlamasının ardından bu verileri açıkladı. Hollanda, ABD ve Almanya, Türkiye'ye en fazla yatırım yapan ülkeler arasında öne çıktılar.
Kaynak: AA
|
14 Mayıs 2024, Salı - 00:34
Türkiye'ye yabancı yatırımda büyük düşüş

Türkiye'ye yılın ilk çeyreğinde toplam 1.5 milyar dolar tutarında uluslararası doğrudan yatırım (UDY) girişi kaydedilirken, bu rakam son üç yılın çeyreklik ortalamasına kıyasla yüzde 52'lik bir düşüşü işaret etti.

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ödemeler Dengesi İstatistikleri'nin açıklanmasının ardından Rakamlarla Uluslararası Doğrudan Yatırımlar Bülteni'ni yayımladı. Buna göre, mart ayında Türkiye'ye giren toplam UDY miktarı 336 milyon dolar olurken, 2024'ün ilk üç ayında bu rakam 1.5 milyar dolara ulaştı.

İlk çeyrekte gerçekleşen toplam UDY girişinin içinde, yatırım sermayesi girişleriyle 1 milyar 218 milyon dolar ve yabancı uyruklulara gayrimenkul satışı yoluyla 796 milyon dolar değerinde UDY girişi kaydedildi. Ancak, borçlanma araçlarının 112 milyon dolar ve yatırım tasfiyelerinin 424 milyon dolarlık negatif etkisiyle, ilk çeyrekteki toplam UDY girişi 1.5 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Ocak-mart döneminde yatırım sermayesi girişlerinin toplam hacmi bir önceki çeyreğe ve geçmiş dönemlerin çeyreklik ortalamasına göre hacmen daha sınırlı olurken, sektörel kompozisyonda hizmet sektörü öne çıktı. Yatırım sermayesi girişlerinin çoğunluğuna "finans ve sigorta faaliyetleri", "toptan ve perakende ticaret" ile "madencilik ve taş ocakçılığı" sektörleri ev sahipliği yaptı. Finans sektöründeki 257 milyon dolarlık yatırım girişinin 249 milyon dolarını bankacılık ve sigortacılık faaliyetleri haricinde kalan "diğer finansal hizmet faaliyetleri" çekti.

İlk çeyrekte Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, yüzde 58'lik payla Türkiye'ye gelen yatırım sermayesi girişlerinin en büyük kaynağı olmaya devam etti. Yatırım sermayesi girişleri ülke bazında incelendiğinde ise başı yüzde 25'lik payla Hollanda çekerken, onu yüzde 21 ile ABD, yüzde 12 ile Almanya izledi.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2138280/turkiyeye-yabanci-yatirimda-buyuk-dusus
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.