KKTC'de Rumların şehit ettiği 11 Türkü taşıyan ''Kayıp Otobüs''ün anıtı açıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) İskele kentinde, Rumlar tarafından Larnaka'da 60 yıl önce şehit edilen 11 Kıbrıs Türkünü taşıyan "Kayıp Otobüs"ün anıtı törenle açıldı.
AA
|
14 Mayıs 2024, Salı - 04:35
KKTC'de Rumların şehit ettiği 11 Türkü taşıyan ''Kayıp Otobüs''ün anıtı açıldı

Açılış törenine KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Ünal Üstel, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, bakanlar, milletvekilleri, askeri erkan, Türkiye ve Azerbaycan'dan davetliler ile vatandaşlar katıldı.

Tören, 1964'te Rumlar tarafından öldürülen 11 Kıbrıs Türkünü taşıyan "Kayıp Otobüs"ün öyküsünün anlatıldığı belgesel gösterimiyle başladı.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, konuşmasında, Kıbrıs Türk halkının 1963'ten 1974'e kadar maruz kaldığı kitlesel katliamları anlatarak, bu acıların bir daha yaşanmamasını diledi.

Tatar, anıtın KKTC tarihinde önemli bir rolü olacağını kaydederek bağımsız Türk devleti KKTC'yi ilelebet yaşatmak için Türkiye, Azerbaycan ve diğer Türk devletlerinin desteğini istediklerini vurguladı.

Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Feyzioğlu da konuşmasında, anıtın Kıbrıs Türk halkına yönelik soykırımın sembolü olduğunu ifade ederek, geleceğin, ancak geçmiş unutulmadan ve unutturulmadan sağlıklı bir şekilde inşa edilebileceğini belirtti.

"Kayıp Otobüs" olayı nedir?

Larnaka kentinde 1964'te Türk işçileri Dikelya'daki Birleşik Krallık üssüne götüren servis otobüsü, Rum çeteler tarafından kaçırıldıktan sonra içindeki 11 Türk şehit edilmişti.

Gittikleri otobüsle ortadan kaybolan 11 şehidin kalıntıları ancak 2009'da bulunmuştu.

Kıbrıs'taki Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları sonucu Larnaka'daki bir köyün su kuyusunda bulunan 11 şehidin kalıntıları, şehitliklere defnedilmişti.

Olay, 2007'de yapılan "Kayıp Otobüs" belgeseliyle geniş kitlelere tanıtılmıştı.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2138285/kktcde-rumlarin-sehit-ettigi-11-turku-tasiyan-kayip-otobusun-aniti-acildi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.