Ev sahipleri kiracılardan hangi belgeleri istiyor? İşte kiracıları isyan ettiren talepler!

Ev kiraları son 3 yılda yüksek enflasyonun etkisiyle adeta uçtu. Üstelik ev sahipleri kiracıdan artık kendisini güvenceye alacak pek çok belge istiyor. Bu belgeleri vermeyene de ev kiralanmıyor. İşte detaylar…
Ersin Küçükbarak
|
14 Mayıs 2024, Salı - 15:02
Ev sahipleri kiracılardan hangi belgeleri istiyor? İşte kiracıları isyan ettiren talepler!

Ev fiyatları da kiralarda son 3 yılda inanılmaz ölçüde yükseldi.

Kiralara yüzde 25 zam sınırı da sona eriyor ve bir daha uzatılmayacak gibi görünüyor. Ev sahipleri bu sınırlama yüzünden enflasyonun çok altında kira alabildiklerini ve mağdur olduklarını söylüyor. Sınırlamanın kalkmasıyla kiralara ciddi zamlar gelmesi bekleniyor.

Zaten pek çok noktada kiraya zam tavanı kağıt üzerinde kaldı. Ev sahipleri kimi zaman baskıyla kimi zaman dava yoluyla kiraları güncelledi.

Ancak ev sahipleri kiracıları tahliye edememekten, uzun dava süreçleri yaşamaktan hatta kiralarını tahsil edememekten şikayet ediyor. Bunlarla karşılaşmamak için de deyim yerindeyse yoğurdu üfleyerek yiyor.

Ev sahipleri artık tahliye taahhütnamesi almadan kira kontratına imza atmıyor.

Bununla da yetinmiyor pek çoğu memur kefil istiyor.

Daha da ötesinde hem kiracının hem de kefilin çalıştığına dair SGK belgeleri talep ediliyor.

Adli sicil kaydı da kiracılardan istenen evraklar arasında yer alıyor.

Kendisini güvence almak isteyen ev sahipleri şimdi de bankaların müşterileri için hazırladığı kredi notu raporunu sunmalarını bekliyor. Kredi notu düşük olan yani krediyi geri ödemesinde risk görülen kişilere ev kiralanmıyor.

Kısacası, artık kiracıların ev kiralamak değil deveye hendek atlatmaları gerekiyor.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2138356/ev-sahipleri-kiracilardan-hangi-belgeleri-istiyor-iste-kiracilari-isyan-ettiren-talepler
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.