Avrupa Birliği, Filistin konusunda bölündü

Avrupa Birliği'nin (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Gazze'deki durumu değerlendirdiği bir konuşmasında, AB'nin Filistin konusunda bölündüğünü belirtti. Borrell, Gazze'deki trajik durumu vurgulayarak, iki devletli çözümün önemine işaret etti ve AB'nin Filistin meselesinde sorumluluk alması gerektiğini ifade etti.
Kaynak: AA
|
14 Mayıs 2024, Salı - 20:04
Avrupa Birliği, Filistin konusunda bölündü

Avrupa Birliği'nin (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ukrayna-Rusya Savaşı'nda birlik halinde hareket eden üye ülkelerin, Filistin konusunda "çok fazla bölündüğünü" ifade etti. Borrell, ABD'deki Stanford Üniversitesi'nin Hoover Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada Gazze hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Borrell, Filistin yönetiminin güçlendirilmesi için siyasi süreç başlatılması gerektiğine işaret ederek, "Bu trajediden kurtulmanın tek yolunun iki devletli bir çözüme ulaşmak olduğunu yüksek sesle ve açıkça ifade etmeliyiz. Ne kadar zor olursa olsun, insanlık vicdanında leke olarak kalacak bu trajediyi durdurmanın başka bir yolunu görmüyorum." değerlendirmesi yaptı.

"Gazze konusundaysa çok fazla bölünmüş durumdayız"

Avrupa'nın Filistin konusunda bölündüğü yorumunu yapan Borrell, "Bazı istisnalar dışında Rusya'nın karşısında (AB ülkeleri) oldukça birleşti. Ukrayna'yı siyasi, ekonomik, her açıdan destekleme konusunda çok fazla birleştiler. Gazze konusundaysa çok fazla bölünmüş durumdayız." ifadelerini kullandı.

Borrell, iki devletli çözümü mümkün kılmak için AB'nin sorumluluk aldığını ve Arap ortaklarla temasların sürdüğünü belirtirken, "ABD tarafında çözüm arayışına devam etme konusunda belli bir yorgunluk görüyorum." eleştirisini yaptı.

Gazze'deki "korkunç durumun son derece endişe verici" olduğunu belirten Borrell, "2008-2009 yıllarında Gazze'deydim ve sanırım bu, Gazze'nin üçüncü ya da dördüncü kez yıkılışı. Ancak bu sefer köklerine kadar yıkılıyor, tamamen dümdüz ediliyor. İnsanlar ölüyor, açlıktan ölüyor ve hayal bile edilemeyecek boyutlarda acı çekiyor." şeklinde konuştu.

Borrell, Gazze'ye sağlanan insani yardımların yeterli olmadığını ifade ederek, "Her sabah benim yaptığım gibi uydudan sınıra bakabilirsiniz. Sınırın diğer tarafında yüz binlerce insan, Birleşmiş Milletlere göre açlık sınırının en üst seviyesindeyken, binden fazla kamyonun giriş yapabilmek için beklediğini, kuyruğa girdiğini görebilirsiniz." dedi.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2138429/avrupa-birligi-filistin-konusunda-bolundu
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.