Çamur yağmuru uyarısı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Murat Acar'ın açıklamalarına göre, hafta sonunda ülkeyi etkileyecek yeni yağış sistemi öncesinde Afrika çöllerinden kalkacak toz bulutlarının Türkiye'ye ulaşması bekleniyor. Bu durumun özellikle Muğla, Antalya ve Aydın çevrelerinde çamur şeklinde yağışlara neden olabileceği belirtiliyor.
Afife Kaya
|
15 Mayıs 2024, Çarşamba - 18:16
Çamur yağmuru uyarısı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Murat Acar, önümüzdeki günlerde Türkiye genelinde yaşanacak hava durumu değişiklikleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Acar'ın verdiği bilgilere göre, hafta sonuna doğru ülkeyi etkisi altına alacak olan yeni yağış sistemine ek olarak Afrika çöllerinden kalkacak toz bulutlarının ülkemize ulaşacağı uyarısında bulunuldu.

Hafta sonu beklenen yağışların Muğla, Antalya ve Aydın çevrelerinde çamur şeklinde olabileceğini belirten Acar, özellikle bu bölgelerde yaşayan vatandaşların dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı. Afrika çöllerinden yükselen toz bulutlarının etkisinin özellikle güneybatı kesimlerde hissedileceği ifade edildi.

Acar, hava sıcaklıklarının da önümüzdeki günlerde artış göstereceğini belirterek, batı kesimlerde mevsim normallerinin üzerine çıkabileceğini ifade etti. Ancak, bu artışın kuzey kesimlerde belirgin olmayacağını ve doğu kesimlerde ise mevsim normalleri civarında seyredeceğini aktardı.

Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirler için ise Acar tarafından ekstrem bir meteorolojik hadisenin öngörülmediği bildirildi. Ancak, İzmir'de hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği ve yerel gök gürültülü sağanak yağışların etkili olabileceği uyarısında bulunuldu.

Vatandaşların özellikle çöl tozuna karşı dikkatli olmaları ve yağışlı havalarda ani sel, su baskını ve yıldırım gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olmaları gerektiği belirtildi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yapmış olduğu bu uyarılar doğrultusunda vatandaşların gereken önlemleri alması önem taşıyor.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2138568/camur-yagmuru-uyarisi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.