TBMM'ye sunulan tasarıyla kripto varlıkların yolu açılıyor

TBMM'ye sunulan kripto varlıklara ilişkin tasarı, Türkiye'de kripto dünyasının yeni bir evreye girmesini sağlıyor. Tasarı, kripto varlıkların tanımını yaparak işlemleri yasal bir zemine oturtuyor. AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler'in açıklamalarına göre, tasarı kripto varlık ekosistemindeki kavramları tanımlıyor ve faaliyetler için izin süreçlerini belirliyor. Ayrıca vergilendirme, güvenlik ve izinsiz faaliyetlere yönelik cezalar gibi konular da tasarıda ele alınıyor.
Afife Kaya
|
16 Mayıs 2024, Perşembe - 18:09
TBMM'ye sunulan tasarıyla kripto varlıkların yolu açılıyor

TBMM'ye sunulan kripto varlıklara ilişkin tasarı, Türkiye'nin kripto dünyasında yeni bir döneme girmesini işaret ediyor. Tasarı ile kripto varlıklar ilk kez tanımlanacak ve işlemler yasal zemine oturtulacak.

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler'in açıklamalarına göre, tasarıda kripto varlık ekosisteminde yer alan cüzdan, kripto varlık hizmet sağlayıcı ve platform gibi kavramlar tanımlanıyor. Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının faaliyete başlayabilmesi için SPK izni gerekecek, teknolojik altyapılar ise TÜBİTAK tarafından denetlenecek.

Vergilendirme konusunda ise tasarıda belirli düzenlemeler bulunuyor. SPK ve TÜBİTAK'a yüzde 1'lik hizmet bedeli öngörülüyor.

Tasarı, kripto varlıkların satış ve dağıtımını da düzenliyor. SPK tarafından belirlenecek olan kurallarla işlem güvenliği sağlanacak. Ayrıca yatırım danışmanlığına ilişkin usul ve esaslar da SPK tarafından belirlenecek.

Tasarıda dikkat çeken bir diğer nokta ise izinsiz faaliyetlere yönelik cezalar. İzinsiz kripto varlık faaliyeti gösterenlere 3 ila 5 yıl arasında hapis cezası öngörülüyor.

Yurt dışında faaliyet gösteren kripto borsalarının kullanımı sonlandırılacak ve Türkiye'nin kripto dünyasında daha sıkı bir denetim altına girmesi sağlanacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in belirttiğine göre, bu düzenleme Türkiye'nin FATF gri listesinden çıkmasına yardımcı olacak, böylece ülke uluslararası standartlara uyum sağlayacak.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2138761/tbmmye-sunulan-tasariyla-kripto-varliklarin-yolu-aciliyor
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.