Cevdet Yılmaz, OVP’nin güncelleneceği tarihi açıkladı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Orta Vadeli Program’ın eylül ayında güncelleneceğini belirterek, “Cari açık ve bütçe dahil revizyonlar olumlu; tasarrufla bu yıl yüzde 5 altı bütçe açığı mümkün” dedi.
Esra Koçak
|
16 Mayıs 2024, Perşembe - 19:35
Cevdet Yılmaz, OVP’nin güncelleneceği tarihi açıkladı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Orta Vadeli Program’ın (OVP) eylül ayında güncelleneceğini, ekonomik tahminlerde yapılacak güncellemelerin başta cari açık ve bütçe olmak üzere büyük oranda olumlu yönde olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Reuters'la gerçekleştirdiği söyleşide, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "tam desteğini" alan dezenflasyon programının ve reform gündeminin korunacağını, tasarruf ve verimlilik paketinin de etkisiyle bütçe açığının yüzde 5'in altına bile inmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Güncel OVP'de bütçe açığı yüzde 6.4 öngörülmüştü.

Yıl sonunda enflasyonun Merkez Bankası'nın yüzde 38 tahmine yakın tamamlanacağını belirten Yılmaz, gelecek yıl yüzde 20'in altında, 2026'da ise tek haneli enflasyona ulaşmakta kararlı olduklarına vurgu yaptı.

Yaz aylarında bugüne kadar atılan adımların etkisiyle enflasyonda belirgin bir düşüş görüleceğine dikkat çeken Yılmaz, bu düşüşün vatandaşın beklentilerini de pozitif etkileyeceğine dikkat çekti.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2138773/cevdet-yilmaz-ovpnin-guncellenecegi-tarihi-acikladi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.