Sanık avukatından örtülü hakimler için 'Reddi hakim' talebi! Soruşturma başlatıldı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Ankara'da sanık avukatının heyetindeki başkan ve üye hakimin başörtülü olması nedeniyle 'Reddi hakim' talebinde bulunmasına ilişkin açıklama yaptı. Duruma tepki gösteren Tunç, olayla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığını söyledi.
Ecem Çetin
|
18 Mayıs 2024, Cumartesi - 14:30
Sanık avukatından örtülü hakimler için 'Reddi hakim' talebi! Soruşturma başlatıldı

Ankara'da 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen bir davada sanık avukatı mahkeme heyetindeki başkan ve üye hakimin başörtülü olması nedeniyle 'Reddi hakim' talebinde bulundu.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yaşananlarla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Tunç, kadınların inanç, eğitim ve çalışma özgürlüğünü gasp eden 28 Şubat zihniyetiyle hareket edilmesinin, hak arama hürriyetinin teminatı olan bir avukata yakışmadığını ifade etti.

Anayasaya göre, herkesin vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahip olduğunu söyleyen Yılmaz Tunç, anayasaya göre kimsenin dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamayacağını ve suçlanamayacağını belirtti.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, avukatın yaptığı yakışıksız hareketin başı açık ya da kapalı tüm kadın hakim ve savcıları derinden üzdüğünü aktardı.

Bu tür olayların artık geride kaldığını söyleyen Tunç, takınılan bu tavrın asla kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Bakan Tunç, olayla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Tunç, şu ifadeleri kullandı;

http://www.ankaramasasi.com/haber/2139077/sanik-avukatindan-ortulu-hakimler-icin-reddi-hakim-talebi-sorusturma-baslatildi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.