Morgan Stanley'den TCMB tahmini: Politika faizi sabit tutulacak!

Morgan Stanley'nin TCMB toplantısı öncesinde yayınladığı tahminlere göre, bankanın politika faizini değiştirmeyerek yüzde 50'de tutması bekleniyor. Uzmanlar, TCMB'nin dezenflasyon patikasındaki risklere karşı faiz artışı için kapıyı açık bırakmasını beklerken, ek likidite adımları da öngörülüyor. Raporda ayrıca, dolar/TL için yıl sonu beklentisinin 36 olduğu ve yıllık enflasyon tahmininin yüzde 43,4 olarak korunduğu belirtiliyor.
Afife Kaya
|
21 Mayıs 2024, Salı - 19:05
Morgan Stanley'den TCMB tahmini: Politika faizi sabit tutulacak!

Morgan Stanley, bu hafta gerçekleşecek Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplantısına ilişkin beklentilerini açıkladı. Bankanın ekonomisti Hande Küçük tarafından kaleme alınan nota göre, TCMB'nin politika faizini değiştirmeyerek yüzde 50'de tutacağı öngörüldü.

Morgan Stanley, para politikasının iç talep ve enflasyona gecikmeli etkilerini izlemeye devam edeceğini belirtti. Notta, mevcut para politikası duruşuyla dolarizasyonun azaldığı ve Merkez Bankası’nın net döviz pozisyonunda önemli bir iyileşme yaşandığı vurgulandı.

Hande Küçük, "Para Politikası Komitesi’nin dezenflasyon patikasındaki risklere karşı daha fazla faiz artışı için kapıyı açık bırakmasını bekliyoruz." ifadesine yer verdi. Ayrıca, TCMB'den ek likidite adımları beklediğini belirten ekonomist, "Politika faizinin bankalar arası faize ve daha geniş finansal koşullara aktarımını desteklemek için zorunlu karşılık oranlarındaki artış gibi ek likidite önlemlerinin alınmasını bekliyoruz." dedi.

Dolar/TL Beklentisi

Raporda, dolar/TL için yıl sonu beklentisinin 36 olduğu belirtildi. Yüksek ve yapışkan hizmet enflasyonu ile iç talebin dirençli seyretmesi gibi faktörlerle yıllık enflasyon tahmininin yüzde 43,4 olarak korunduğu ifade edildi.

TCMB’nin Kasım ayına kadar faizi bu seviyede tutacağı, yıl sonunda ise iki faiz indirimiyle yüzde 45’e düşürüleceği öngörüldü.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2139571/morgan-stanleyden-tcmb-tahmini-politika-faizi-sabit-tutulacak
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.