Fitch’ten Türkiye için yatırımcı güveni açıklaması

Fitch Ratings, Türk bankalarının borçlanma kağıdı ihraçlarındaki artışın, yatırımcı güveninin toparlandığını ve uluslararası yatırımcıların Türkiye'nin daha geleneksel makroekonomik politikalara dönüşünden sonra sektöre olan güvenini yeniden kazandığını gösterdiğini belirtti.
Afife Kaya
|
22 Mayıs 2024, Çarşamba - 18:06
Fitch’ten Türkiye için yatırımcı güveni açıklaması

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk bankalarının borçlanma kağıdı ihraçlarındaki artışın, yatırımcı güveninin toparlandığını gösterdiğini açıkladı. Fitch Ratings’e göre, Türk bankalarının borçlanma kağıdı ihracındaki son artış, uluslararası yatırımcıların geçen yılki seçimlerin ardından Türkiye’nin daha geleneksel makroekonomik politikalar benimsemesiyle sektöre olan güvenini yeniden kazandığına işaret ediyor.

Fitch, yaptığı açıklamada, “Arz fazlası belirtileri halihazırda sermaye benzeri borç ihraç maliyetlerini artırıyor, ancak piyasa erişimindeki önemli iyileşme bankalar için açık bir kredi olumlu” ifadesine yer verdi.

Türk bankaları, Mayıs 2023’teki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bu yana iyi bir piyasa erişimi sergiledi. İhraçlar, 2024’ün ilk çeyreğinde hız kazanarak, birkaç ilave Tier 1 (AT1) ve Tier 2 sermaye aracı yatırımcı duyarlılığındaki değişimin sinyallerini verdi. Bu durum, çoğunlukla sendikasyon kredileri ve zaman zaman çok yüksek maliyetli Eurobond’larla sınırlı olan uzun süreli mütevazı ihraç dönemini takip etti.

Fitch, "Piyasa erişimindeki iyileşme, 2024 yılı başında Türk bankaları için yakın vadeli refinansman risklerinin azalacağı yönündeki beklentilerimizi güçlendirmektedir. Yatırımcılar, bu yıl ABD’nin olası faiz indirimleri öncesinde daha yüksek faiz oranlarını sabitleme fırsatını değerlendiriyor olabilir" değerlendirmesinde bulundu.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2139731/fitchten-turkiye-icin-yatirimci-guveni-aciklamasi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.