Sarp Sınır Kapısı’nda geçiş rekoru

Sarp Sınır Kapısı, 26 Mayıs'ta 825'i çıkış, 484'ü giriş olmak üzere toplam 1309 tırın geçişiyle rekor kırdı. Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), bu artışın Sarp Gümrük Müdürlüğü’nün yoğun çalışmaları sayesinde gerçekleştiğini belirtti. Kovid-19 öncesi ortalama 450 olan günlük çıkış sayısının, Türkiye’nin Orta Koridor’daki konumunu güçlendirmesi ve taşımacılıkta dijital sistemlerin uygulanması ile daha da artabileceği vurgulandı. Salgın ve uluslararası gelişmeler nedeniyle artan trafik yoğunluğu Sarp Sınır Kapısı'nı Türkiye’nin en stratejik kapılarından biri haline getirdi.
Afife Kaya
|
27 Mayıs 2024, Pazartesi - 18:25
Sarp Sınır Kapısı’nda geçiş rekoru

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), 26 Mayıs'ta Sarp Sınır Kapısı'ndan 825'i çıkış, 484'ü giriş olmak üzere toplam 1309 tırın geçiş yaptığını bildirdi.

UND tarafından yapılan açıklamada, Sarp Sınır Kapısı’nda rekor geçiş sayılarının yaşandığı belirtilerek bu artışın, Sarp Gümrük Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmalar ve gösterdiği gayretlerin sonucu olduğu ifade edildi.

Açıklamada, Kovid-19 salgını öncesinde Türkiye’den Gürcistan ve Orta Asya ülkelerine ihracat amaçlı ortalama 450 civarında çıkış gerçekleştiği belirtilirken, Sarp Gümrük Müdürlüğü’nün yoğun çabaları sonucunda 26 Mayıs’ta Türkiye’den Gürcistan yönüne ihracat çıkışlarında rekor sayıya ulaşıldığı aktarıldı.

Söz konusu tarihte sınır kapısından ihracata yönelik 825 aracın çıkış, 484 aracın da giriş yaptığı bilgisine yer verilen açıklamada, “Ülkemizin Orta Koridor’daki konumunun güçlendirilmesi için, bu sayının daha da artırılması, taşımacılık alanında dijital ve kolaylaştırıcı sistemlerin uygulamaya konması gerekiyor.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Sarp Sınır Kapısı’nın, salgın ve dünyada yaşanan siyasal ve ekonomik gelişmeler sonrasında Türkiye’nin en önemli ve stratejik sınır kapılarından biri haline geldiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Öncelikle pandemide, Orta Asya ülkelerine ulaşımda en önemli transit ülke konumunda olan Türkmenistan’ın sınır kapılarını kapatmasıyla, büyük bir taşımacı yoğunluğu Güney Koridoru’ndan Kuzey Koridoru’na yönelerek, Sarp Sınır Kapısı’nı tercih etmeye başladı. Türkmenistan’ın, pandemi sonrasında sınır kapılarını açmasına rağmen, bölge ülke taşımacıları Sarp Sınır Kapısı’nı kullanmaya devam ediyor. Sarp Sınır Kapısı, Rusya ve Ukrayna savaşı sonrası sınır kapısına yönelen ikinci bir aşırı yoğunluğu göğüslüyor. Avrupa Birliği’nin ülkeye girişini yasakladığı Rusya ve Belarus taşıtları, tamamen Sarp Sınır Kapısı’nı kullanmaya başladı. Ukrayna taşıtları da ticaret ve taşımacılığın arttığı Gürcistan ve Azerbaycan’a ulaşmak için Sarp Sınır Kapısı’nı tercih ediyor.”

http://www.ankaramasasi.com/haber/2140479/sarp-sinir-kapisinda-gecis-rekoru
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.