Bakan Yumaklı'dan sokak hayvanları açıklaması: Sorumluluk üstlenen yok

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı tartışmaların odağındaki sokak hayvanlarıyla ilgili "Sorunun temelinde, bu hayvanların sorumluluklarını yasal olarak üstlenen sahip bir kişi veya kurumun olmaması yatıyor" dedi
AA
|
27 Mayıs 2024, Pazartesi - 19:30
Bakan Yumaklı'dan sokak hayvanları açıklaması: Sorumluluk üstlenen yok

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, AK Parti iktidarının sokak hayvanlarına ilişkin hazırlığını sürdürdüğü ve 'uyutma' maddesine yer verileceği belirtilen düzenlemeyle ilgili devam eden tartışmaları değerlendirdi.

Yumaklı, sorunun sokak hayvanlarının sorumluluklarını yasal olarak üstlenen bir kişi veya kurumun olmaması nedeniyle ortaya çıktığını söyledi.

"5 yılda ortalama 260 bin, bir yılda en fazla 350 bin köpek kısırlaştırıldı"

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Yumaklı'nın açıkladığı verilere göre, son 5 yılda ortalama 260 bin, bir yılda en fazla 350 bin köpek kısırlaştırıldı.

Paylaşımında, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'nın sokak hayvanlarına ilişkin verilerine yer veren Yumaklı, "Bilim insanları başta olmak üzere, konunun uzmanlarının gerçekçi çözüm önerileri ve vatandaşımızın desteği ile ülkemizin bu sorunun da üstesinden geleceğine inanıyorum" sözlerini kullandı.

Yumaklı'nın açıklaması şöyle:

"Başıboş sokak köpekleri sorununun temelinde, bu hayvanların sorumluluklarını yasal olarak üstlenen sahip bir kişi veya kurumun olmaması yatmaktadır.

Bu konuya dair çözüm tartışmalarında, teknik bazı bilgilerin göz önünde bulundurulması mecburiyetine istinaden aşağıdaki hususları kamuoyunun dikkatine sunmak istiyorum.

1-) Başıboş köpek sayısının, 4 milyona yakın olduğu tahmin edilmektedir. Yıl içinde 1-2 defa doğum yapabilmeleri, her seferinde ortalama 6-8 yavru doğurmaları ve sürekli yer değiştirmeleri sebebiyle yerel yönetimlerce sağlıklı kayıt tutulamamakta ve net sayı belirlenememektedir.

2-) Bilimsel verilere göre, başıboş köpeklerin çoğalmalarının kontrol altına alınabilmesi, bir sene içinde toplam sayının %70’inin kısırlaştırılması ile mümkündür. Ancak son 5 yılda ortalama 260 bin, bir yılda en fazla 350 bin köpek kısırlaştırılabilmiştir.

3-) Dünya Sağlık Örgütü tarafından ülkemiz kuduz riski açısından yüksek risk kategorisinde tanımlanmaktadır. Birçok ülke, ülkemize gelecek vatandaşlarına kuduz riskine ve başıboş köpeklerden kaynaklı tehlikelere karşı seyahat uyarısı yapmaktadır.

4-) Sağlık Bakanlığı verilerine göre, evcil hayvanlar da dahil olmak üzere 2018-2022 yılları arasında kuduz riskli temas sayısı ortalama 267 bin iken, 2023 yılında bu sayı iki katına yakın artarak 438 bine ulaşmıştır. Bu tablonun insan hayatı ve sağlığı açısından ürkütücü boyutlarda olduğu aşikârdır.

5-) İçişleri Bakanlığı verilerine göre son 5 yılda hayvana çarpma ile gerçekleşen 3 bin 534 trafik kazasında, 55 ölüm ve 5 bin 147 yaralanma vakası kayıtlara geçmiştir.

Bu soruna dair son günlerde kamuoyunda yapılan sağduyulu tüm tartışmalar, görüş ve öneriler, doğru çözüme ulaşmak için son derece değerlidir. Bilim insanları başta olmak üzere, konunun uzmanlarının gerçekçi çözüm önerileri ve vatandaşımızın desteği ile ülkemizin bu sorunun da üstesinden geleceğine inanıyorum."

http://www.ankaramasasi.com/haber/2140497/bakan-yumaklidan-sokak-hayvanlari-aciklamasi-sorumluluk-ustlenen-yok
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (3)

Yorumunuz İletilmiştir.
Frank#rizzo[Kfyzeiuqujbpygze,2,5]
27 Mayıs 2024, 22:16
best Inmate Text app https://contactmeasap.com/blog/stay-connected-with-your-loved-ones-through-text-messaging/
Prodvijenie_zcmi
27 Mayıs 2024, 23:30
полный аудит сайта цена <a href=www.kvartiry-na-kipre.ru/>полный аудит сайта цена</a> .
DeniseLem
28 Mayıs 2024, 11:06
романтика Лантан утворює хелатний комплекс з триетиленгліколем, <a href=https://www.ua-region.com.ua/article/pharmaceutics/sercevi-glikozidi>https://www.ua-region.com.ua/article/pharmaceutics/sercevi-glikozidi</a> який грає роль каталізатора разщепления токсинів. Розчин, за рахунок особливих властивостей, не дає побічного дії на тіло і стає безпечним при вдиханні його випарів при попаданні на шкірні покриви.