Dünya şampiyonu milli sporcuya vize engeli: Turnuvaya katılamıyor

2022 Budapeşte Uluslararası Capoeira Turnuvası'nda şampiyon olan milli sporcu Melis Umay Doğu, vize başvurusu reddedildiği gerekçesiyle bu yıl 31 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında Macaristan'da düzenlenecek olan 2024 Avrupa Capoeira Şampiyonası'na katılamayacak.
Esra Koçak
|
29 Mayıs 2024, Çarşamba - 21:15
Dünya şampiyonu milli sporcuya vize engeli: Turnuvaya katılamıyor

Dünya şampiyonu milli sporcu Umay Doğu, vize başvusu reddedildiği için 31 Mayıs - 2 Haziran tarihleri arasında Macaristan'da düzenlenecek 2024 Avrupa Capoeira Şampiyonası'na katılamayacak.

Dünya Capoeira Federasyonu tarafından davet edilmesine rağmen vizesi reddedilen milli sporcu, konuya ilişkin Cumhuriyet'ten Tamer Öztürk'e konuştu.

Milli sporcu Doğu yaptığı açıklamada, "Vizemin reddedilmesinin ardından Dünya Capoeira Federasyonu'ndan konsolosluğu aramalarını rica ettim. Buna rağmen iki kere telefonu suratlarına kapattılar. Aciliyetinizi bildirmenize rağmen maillerinize hiçbir şekilde cevap verilmiyor. Sporcusuna sahip çıkan bir federasyona karşı kayıtsız kalan bir konsolosluk var" dedi.

"Şampiyonanız yeni vize işlemi süresinde bitecek"

Dünya şampiyonu Umay Doğu, "27 Mayıs günü konsolosluğa geldiğimde randevum olmadığı için içeri alınmadım ve alelade 29 Mayıs gününe randevu bulmama rağmen 'Vize işlemleri 15 gün sürecek sizin şampiyonanız o süre içinde sona ereceği için işleme almamız sizin için bir şey ifade etmeyecek' denilip kapıdan geri döndürüldüm" ifadelerini kullandı.

 


 "Dünya şampiyonu olmuş biri olarak gidemiyorum"

Umay Doğu, Macaristan'da düzenlecek Avrupa Şampiyonası'na katılamayacağını belirterek, şu sözleri kaydetti:

"2022 dünya şampiyonu olmuş ve Türkiye'den giden tek kadın capoeira sporcusu olarak Avrupa Capoeira Şampiyonası'na gidemiyorum. Sebebi ise evrakların hızlı bir şekilde aksiyon alamaması" 

"Sponsorlu olmama rağmen vizem reddedildi"

Vizesinin reddedilme sebebi hakkında konuşan milli sporcu, "Her şeyin faturasını koymama rağmen annemin ve babamın şirketleri tarafından sponsorlu olmama rağmen mali yetersizlikten ve kaçabileceğimi düşündüklerinden vizem reddedildi. Konaklamamı bir sponsor karşıladı ona rağmen ret verdiler" ifadelerini kullandı.

"Konsolosluk ve devlet daireleri yardımcı olmuyor"

Konsolosluğun ve devlet dairelerinin yardımcı olmadığını söyleyen Umay Doğu, "2022 Dünya Şampiyonası'nda şampiyon oldum. Başvuru dosyasının içine bayrağımızı dalgalandırdığım fotoğrafları koymama rağmen konsolosluk ve devlet daireleri bana yardımcı olmuyor. Milli sporcu olarak elim kolum bağlı bir şekilde yarışmaya gidemiyorum" dedi.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2140866/dunya-sampiyonu-milli-sporcuya-vize-engeli-turnuvaya-katilamiyor
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.