İsrail, Philadelphia Koridoru'nu ele geçirdi

İsrail, Filistin-Mısır sınırında yer alan Philadelphia Koridoru'nda tam kontrol sağladığını açıkladı. Bu hamle, Gazze'nin dış dünya ile bağlantısını fiilen keserken, bölgedeki gerilimi artırdı. İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi, koridorun yüzde 75'inin İsrail'in kontrolünde olduğunu belirtti.
Kaynak: AA
|
30 Mayıs 2024, Perşembe - 00:53
İsrail, Philadelphia Koridoru'nu ele geçirdi

İsrail, Filistin-Mısır sınırı boyunca uzanan Philadelphia Koridoru'nda tüm kontrolü ele geçirdiğini duyurdu. Bu gelişme, Gazze'nin dış dünya ile bağlantısının fiilen kesilmesi anlamına geliyor. İsrail Ordu radyosundan yapılan açıklamada, "İsrail ordusu, Philadelphia Koridoru'nda operasyonel olarak tam kontrol sağladı" ifadeleri yer aldı.

Haberde, Mısır'a geçen bölgede 20 tünel bulunduğu iddia edildi. İsrail’in Philadelphia Koridoru’nu ele geçirmesiyle Mısır-Gazze sınır hattının tamamen İsrail’in kontrolü altına girdiği belirtilirken, Gazze’nin dış dünyayla iletişimi de fiilen kesilmiş oldu.

İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi, bugün yaptığı açıklamada, Philadelphia Koridoru'nun yüzde 75'inin İsrail'in kontrolünde olduğunu belirtmişti.

PHILADELPHIA KORİDORU

"Selahaddin Koridoru" olarak da bilinen ve Gazze ile Mısır sınırında yer alan koridor, 1979'da Mısır ile İsrail arasında imzalanan "Camp David" anlaşması kapsamında tampon bölgede yer alıyor. Koridor, 14,5 kilometre uzunluğunda, birkaç yüz metre genişliğinde olup, Akdeniz'den başlayıp Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı'na kadar uzanıyor.

Camp David anlaşmasına göre, Philadelphia Koridoru Filistin toprakları arasında yer alıyor ancak belirli sayıdaki (180 zırhlı araç ve 4 bin asker) İsrail güçlerinin kontrolüne bırakıldı. Sınırın diğer tarafında ise hafif silahlı Mısır polisinin bulunmasına izin verildi.

Philadelphia Koridoru, Ağustos 2005'te İsrail'in Gazze Şeridi'nden çekilmesine kadar İsrail güçlerinin kontrolünde kaldı ve bu tarihte Avrupa Birliği'nden gözlemcilerin huzurunda Filistin yönetimine teslim edildi. Eylül 2005'te İsrail ile Mısır arasında 1979 Barış Anlaşması'nın güvenlik maddesine ek olarak söz konusu koridorla ilgili bir anlaşma yapıldı.

Bu anlaşmada, Mısır'ın Gazze sınırında terör, kaçakçılık ve tünellerin tespiti gibi görevlerden sorumlu 750 sınır muhafız askeri bulundurması ve İsrail güçlerinin çekildiği Philadelphia Koridoru'nun Filistin yönetimine teslim edilmesi yer aldı.

Filistin'de 2006'da yapılan seçimleri Hamas'ın kazanması ve kısa süre sonra Gazze'de kontrolü sağlamasının ardından, Philadelphia Koridoru da Hamas yönetiminin kontrolüne geçti. İsrail'in abluka uygulamasının sonucu olarak Gazze'de söz konusu koridor üzerinde Mısır'a açılan çok sayıda tünel inşa edildi.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2140883/israil-philadelphia-koridorunu-ele-gecirdi
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.