Çin'den "tam bağımsız" Filistin devletine destek

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Filistin'in tam bağımsız bir devlet olarak kurulmasını ve Birleşmiş Milletler'e tam üye olarak katılmasını desteklediklerini açıkladı.
Ersin Küçükbarak
|
30 Mayıs 2024, Perşembe - 11:21
Çin'den "tam bağımsız" Filistin devletine destek


İsrail’in Filistinlilere yönelik soykırım politikası uluslar arası alanda tepkilere yol açıyor.

Tepkiler, Filistin Devleti’nin kuruluşuna desteğe dönüşüyor.

Bu kez ekonomik ve askeri dev olan Çin’den önemli bir destek açıklaması geldi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, tam bağımsız Filistin devletinin kurulmasına destek verdiklerini açıkladı.

Şi, bu desteğini Çin-Arap Devletleri İşbirliği Forumu'nun 10. Bakanlar Konferansı'nda dile getirdi.

Şi, “Bağısız Filistin devletinin BM'ye tam üyelik talebi yerine getirilmeli" sözleriyle verdiği desteği bir adım leriye taşıdı.

Gazze'deki insani kriz üzerine konuşan Şi, iki devletli çözüm çağrısında bulundu ve Çin'in Gazze'deki insani krizin hafifletilmesine destek vermeye devam edeceğini belirtti. Ayrıca, Çin'in Gazze'ye yönelik acil insani yardımlar kapsamında Yakın Doğu Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'na 3 milyon dolar bağış yapacağını açıkladı.

Şi, bölgedeki çatışmaların ardından yeniden yapılanmaya destek verme fikrini de benimsediklerini ve bölgeye maddi destek sağlayacaklarını ifade etti. Çin, 2026 yılında gerçekleşecek ikinci Çin-Arap zirvesine de ev sahipliği yapacak.

Son dönemde İspanya, Norveç ve İrlanda, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti'ni resmen tanıdıklarını açıkladı. İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz ise, Filistin devletini tanımanın Gazze Şeridi'nde Hamas'ın elindeki "İsrailli esirleri terk etmek" anlamına geldiğini öne sürdü.

http://www.ankaramasasi.com/haber/2140934/cinden-tam-bagimsiz-filistin-devletine-destek
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (0)

Yorumunuz İletilmiştir.